Marketing X Business

Huaweijev oproštaj od Androida: Marketinški ili šahovski potez

N. D.

(Foto: AI)

Pokretanje novog mobilnog OS-a je ono što profesionalni historičari tehnologije nazivaju glupim potezom. Toliko je to neprihvatljivo da je čak i Microsoft prestao da se trudi nakon tri ili četiri puta.

Apple i Android imaju sve aplikacije, sav hardver, svo tržište, a sada se sa svojim OS-om pojavio Huawei. Do 2019. godine, to je bio Google partner sa punim Androidom. Zatim je napravio svoju vlastitu verziju Androida, nazvao ga HarmonyOS, prestao uključivati ​​Google vlasničke aplikacije i uspostavio vlastitu prodavnicu Android aplikacija.

Od prošle sedmice, platforma je izbacila sav Android kod, izbjegla sve Android aplikacije i sada je u potpunosti domaća i oslanja se samo na izvorne aplikacije. Od kojih ima 15.000, kaže Huawei, što je samo mnogo ako zanemarite milion i više aplikacija u domenu obje Big Two.

Takav “bezobrazluk” mora proizaći iz nečeg posebnog ispod haube, zar ne? Prednosti koje Huawei promoviše za HarmonyOS NEXT su uvjerljive samo ako niste posjedovali ili koristili pametni telefon u posljednjih 20 godina. Stvari poput dopuštanja aplikacijama da osjete smjer gravitacije kroz akcelerometre telefona sada zvuče zabavno kao što su to činile prilikom lansiranja originalnog iPhonea.

HarmonyOS je distribuirani sistem s korijenima u realnom vremenu i podržava više uređaja koji rade kao jedan. Možete premjestiti svoj ekran za igru ​​sa telefona na HarmonyOS TV, ali nastaviti kontrolisati ga sa svog mobilnog uređaja, na primjer, ili zaviriti u temperaturu vaše HarmonyOS pametne pećnice. Takve stvari čine odlične demo snimke na sceni ili u Kući budućnosti gdje sve, uključujući frižider, radi na istoj platformi.

Je li to tvoj život? Da li želiš da bude? Da je Huawei bilo ko drugi osim Huaweija i sa sjedištem bilo gdje osim u Kini, ostatak priče bi bilo jednostavno napisati. Prošle godine, Huawei je lansirao svoj vodeći telefon, Mate 60 Pro, koji je također prkosio tržišnoj logici. Bio je najmanje dvije generacije iza nekineskih vodećih telefona, nije imao međunarodno prisustvo i jedva se plasirao na domaće tržište. Međutim, imale su dvije izvanredne stvari u vezi s tim – prodao se u desetinama miliona i nikada nije trebao postojati.

Četiri godine prije toga, SAD su predvodile koaliciju visokotehnoloških kompanija u embargu osmišljenom da zaustavi mogućnost Kine općenito i Huaweia posebno da pristupe modernim livnicama čipova i tehnologijama za proizvodnju. Ovo je bio potez koji je pokrenuo kraj Googleovog komercijalnog partnerstva s Huaweijem, ali za razliku od toga, nije bilo jasnog rješenja za hardverske sankcije. Huawei je od lidera na tržištu u Kini postao jednocifreni udio jer je ostao bez zaliha procesora koji se nisu mogli ni uvoziti ni proizvoditi lokalno. Mate 60 pokazao je koliko se to preokrenulo. SMIC, najveći kineski proizvođač čipova, uzeo je tehnologiju koju je imao i proširio svoje mogućnosti na 7nm čvor – što nije bez presedana, nije vrhunsko, ali sa dovoljno dobrim prinosom da podrži komercijalni feniks.

Gotovo sve ostalo u telefonu, osim memorije, također je lokalno dizajnirano i napravljeno, uključujući 5G i satelitski radio. To je ključ za HarmonyOS NEXT. Nije konkurencija Androidu ili Appleu po karakteristikama ili dubini ekosistema. Ne još. To je u konkurenciji sa zapadnim pokušajima da spriječe Kinu od pariteta u tehnologiji koja daje stvarnu moć. Kina ima resurse i volju da se ubrzanom evolucijom progura do mjesta neovisnosti dovoljno snažnog da postigne taj paritet. Za ovo je potrebno potpuno komercijalno okruženje, koje svakako uključuje platformu za mobilne aplikacije nedodirljivu stranim interesima. Trebat će neko vrijeme da stignemo do toga, ali dovoljno dobro je više nego dovoljno dobro u ovoj fazi. Ima dosta nepoznanica. Mate 60 je bio uspješan, ali je pokretao Android aplikacije. Kineska država možda ima geopolitičke strategije za podršku Huaweiju i SMIC-u, ali prosječni kineski potrošač može imati druge ideje. Kao i programeri aplikacija, vremenom. Propaganda koja ispunjava YouTube sjajnim video zapisima na trocifrenim pretplatničkim kanalima čini da dalji potezi ka novim čvorovima čipa zvuče kao završeni poslovi, ali nisu. A pravi održivi paritet će zavisiti od pristupa globalnim tržištima sa konkurentnim vrhunskim proizvodima. Nema ni traga tome.

To se možda nikada neće dogoditi. Pametni telefoni izgrađeni u potpunosti od kineskog hardvera, sa zatvorenim kineskim operativnim sistemima i ovisno o kineskim uslugama u kineskim oblacima, izgledaju loše za našu geopolitiku, bar tako tvrdi Zapad.

VEZANO

Šef Microsofta Satya Nadella tražio manji bonus: Ipak dobio 63 posto povišice