Marx.ba
Intesa Sanpaolo Banka i UNDP potpisali su protokol o saradnji na zajedničkom projektu namijenjenom malim i srednjim preduzećima (MSP) u BiH pod nazivom “Zelena tranzicija” što predstavlja povezivanje zelenog poslovanja sa zelenim finansiranjem za održivu budućnost. Kroz navedeni projekat kompanije će moći uz pomoć posebne finansijske linije u Intesa Sanpaolo Banci, te uz savjetodavne usluge UNDP-a, potaknuti svoje kompanije na promjene u smislu smanjivanja emisija ugljika (poljoprivredno-prehrambena, metalna, tekstilna industrija, turizam itd.), kako bi se oporavile od kriza, usvojili kružne i digitalne poslovne modele, smanjili svoj ekološki otisak i emisije stakleničkih plinova, te usavršili svoje zaposlenike, inovirali i poboljšavali svoju konkurentnost.
– Saradnja s UNDP-om predstavlja važan iskorak ka stvaranju održivog poslovnog okruženja i podršci zelenim inicijativama. Kroz zajednički rad na projektu “Zelene tranzicije”, želimo inspirisati i podržati kompanije da usvoje inovativne pristupe upravljanju resursima. Kao Banka, prepoznajemo ključnu ulogu finansijskog sektora u tranziciji prema održivoj ekonomiji i stoga smo posvećeni pružanju podrške malim i srednjim preduzećima kroz ciljana finansiranja i edukativne programe. Zajedno s UNDP-om, cilj nam je ojačati svijest o kružnoj ekonomiji, podstaći inovacije i olakšati kompanijama pristup resursima potrebnim za transformaciju poslovanja. Vjerujemo da je ovakva saradnja ključ za budućnost – ona koja spaja ekonomski razvoj sa brigom za društvo i Planetu, izjavio je Michele Castoro, predsjednik Uprave Intesa Sanpaolo Banke.
Na osnovu kriterija kreditne linije “Zelene tranzicije” koju priprema Intesa Sanpaolo Banka, UNDP će podržati provjeru svih investicijskih planova malih i srednjih preduzeća koja će učestvovati u projektu Zelene tranzicije i preporučiti prioritetna ulaganja. Realizacija projekta će trajati okvirno šest mjeseci uz konstantan nadzor UNDP u tom procesu.
Nakon sprovođenja internih procedura detaljne informacije o navedenoj kreditnoj liniji i cijelom Programu bit će dostupan javnosti putem web stranice Banke, društvenih mreža, te putem direktnog marketinga.
VEZANO
Godišnji pregled globalnog bankarstva: Kakvo je stanje u godini na izmaku