Marketing X Business

Jeff Bezos među prvima u svijetu se počastio 80 miliona dolara vrijednim mlaznjakom

Marx.ba

(Foto: Gulfstream)

Život bogataša koji je napustio operativne poslove u svojim kompanijama ispunjen je ostalim zanimacijama, osim posla – Jeff Bezos, osnivač Amazona, tako svoje bogatstvo djelomično ulaže u kompanije poput Blue Origina, ali ga troši i na luksuz. Prije nešto više od godine dana isporučen mu je bio najskuplji jedrenjak na svijetu, 127-metarska luksuzna superjahta Oceanco Y721. No, osim morem, Bezos će sada luksuzno putovati i zrakom.

Američki mediji doznali su da je upravo on najvjerojatniji kupac jednog od privih primjeraka novog privatnog mlaznjaka Gulfstream G700. Dosad je posjedovao čak dva prethodnika tog modela, Gulfstream G650s, kao i jedan Pilatus PC-24. S novim dodatkom, vrijednim oko 80 miliona dolara, hangar Amazonovog osnivača sada vrijedi oko 200 miliona dolara.

Nakon višegodišnjeg razvoja i predstavljanja 2021. godine, prvi primjerci Gulfstreama G700 isporučeni su u aprilu, kada je dva primjerka preuzeo avioprijevoznik Qatar Airways. Treći u nizu, prema dostupnim informacijama, otišao je Bezosu, a na listi naručitelja navodno se nalazi i Elon Musk. G700 novi je privatni luksuzni mlaznjak za do 19 putnika, s do 13 kreveta, ovisno o konfiguraciji, a od ostalih se sličnih aviona ističe brzinom – krstari na 0,9 Macha uz najveću brzinu od 0,935 Macha, dok mu je maksimalni dolet oko 14.300 kilometara. Proizvođač kaže da pritom nudi i najveću kabinu u industriji za taj tip aviona, dugu 17,3 metra.

Od luksuznih dodataka ističu se veliki ovalni prozori, njih čak 20, također najveći u klasi. Kabina je iznimno dobro zvučno izolirana, nudi ambijentalnu rasvjetu koja se automatski prilagođava kako bi (navodno) umanjila jet lag na interkontinentalnim putovanjima. Ručno izrađeni namještaj, Wi-Fi i ostale ultraluksuzne dodatke za putnike ni ne treba posebno isticati.

Gulfstream G700 pokreću dva motora Rolls-Royce Pearl 700, učinkovitost je poboljšana novim dizajnom krila i wingleta, dok su pilotima na raspolaganju digitalizirani instrumenti, dvostruki head-up zasloni i najmodernija avionika, piše Bug.

Povezani članci