Marketing X Business

Live-commerce sve popularniji oblik kupovine među generacijom Z

Marx.ba

(Foto: Ilustracija)

Generacija Z postaje najjača potrošačka grupa. Čini gotovo trećinu svjetske populacije i dvije petine kupaca globalno, a voli kupovati putem videoprijenosa uživo i personalizirano iskustvo kupovine.

Glavni razlozi rasta su praktičnost, širi izbor, niže cijene i mogućnost usporedbe proizvoda. Većina građana kupuje podjednako na domaćim i inozemnim platformama, ali domaće ipak imaju prednost.

U periodu od godinu dana 77 posto Evropljana je obavilo bar jednu takvu kupovinu, podaci su Eurostata.

Kad su u pitanju generacije rođene od sredine 1990-ih do sredine 2010-ih, odnosno, popularnije – generacija Z, analiza njihovih navika pokazuje da se vladaju ponešto drugačije od ostalih skupina. Budući da su odrasli u digitalnom dobu, njihove kupovne navike uvelike su time oblikovane, otkrilo se najnovijim istraživanjem preferencija ove generacije na portalu Statista.

Društvene mreže su sada popularnije od klasičnih internetskih tražilica u potrazi za informacijama o proizvodima. Velik utjecaj na odluke o kupnji imaju preporuke i komentari s tih kanala.

Generacija Z posebno je usmjerena na povoljne cijene i popuste, što pokazuje njihovu potrošačku osviještenost. Moda i elektronika najčešće su kategorije proizvoda koje kupuju online, no uvijek traže povoljne cijene ili popuste koji ih često potiču na impulsivne kupovine. Ako nema posebnih ponuda, radije će odustati, navodi se u istraživanju objavljenom tokom ovog mjeseca.

Sve popularniji oblik kupovine među generacijom Z postaje live-commerce, oblik kupovine putem videoprijenosa uživo, koja omogućava pristup ekskluzivnim popustima, prenosi Index.

Velika novost i karakteristika ove generacije je što prednost daju personaliziranom iskustvu kupovine koje odgovara njihovim specifičnim interesima. Internet trgovine pomno prate i grade algoritam kako bi svakom kupcu ponudile onaj proizvod koji će htjeti kupiti. Generacija Z također je zainteresirana za korištenje virtualne i proširene stvarnosti u kupnji, čime se imitira doživljaj sličan stvarnom odlasku u trgovinu.

Zbog interesa za personalizaciju, dostupnost i inovativnost, generacija Z najčešće kupuje proizvode direktno od potrošačkih brendova. Više od 70 posto pripadnika generacije Z u 2022. godini kupovalo je od takvih brendova, više nego bilo koja druga generacija. Zbog ovih karakteristika imaju moć oblikovati budućnost online trgovine, navodi se u istraživanju Statiste.

VEZANO

Globalna sedmica novca i u BiH: Podizanje svijesti kod mladih o donošenju zdravih finansijskih odluka