Marx.ba

U Sarajevu je danas održana međunarodna konferencija pod nazivom „Građevinski sporovi – Usmjeravanje na uspjeh projekta“, u organizaciji Međunarodne trgovačke komore (ICC) Hrvatska u saradnji sa Vanjskotrgovinskom komorom BiH. Konferencija je okupila više od 150 sudionika iz područja prava, građevinarstva, projektiranja i arbitraže, s ciljem razmjene iskustava i promicanja dobrih praksi u upravljanju građevinskim projektima i rješavanju sporova.
Konferenciju su svečano otvorili Marina Rožić, glavna tajnica ICC Hrvatska i dr. sc. Vjekoslav Vuković, potpredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH. U svojim obraćanjima istaknuli su važnost organizacije ovakve konferencije za BiH, te najavili nastavak aktivnosti i u narednom periodu. Naglasili su i kako je dijalog između pravne i tehničke struke ključan za uspješno provođenje građevinskih projekata koji su odraz javnih investicija i razvoj poslovnog ambijenta u regiji te da kvalitetna priprema ugovora i učinkoviti mehanizmi rješavanja sporova čine temelj za smanjenje rizika i poboljšanje investicijske klime.

– Mi smo ovdje da od eminentnih stručnjaka saznamo načine primjenjivosti njihovih pravila, sve njihove nedostatke i kako ih otkloniti, uzimajući u obzir činjenicu da BiH još uvijek nema zakon o arbitraži. Nastojimo poticati gospodarstvenike u BiH da u svoje ugovore uključuju arbitražnu klauzulu, koja im osigurava transparentnost, ekonomičnost, značajnu uštedu vremena i resursa, te jednostavnije rješavanje sporova, naglasio je Vuković.
Tokom konferencije održano je više interaktivnih panel-diskusija i radionica, s temama kao što su praktični izazovi u primjeni FIDIC ugovora, raspodjela i upravljanje rizicima u velikim infrastrukturnim projektima, upravljanje varijacijama i izmjenama ugovora, uloga DAB (Dispute Adjudication Boards) te prednosti ubrzanih arbitražnih postupaka.

Također, predstavljeni su najnoviji trendovi i prakse u pripremi i realizaciji građevinskih projekata, kao i alati koji pomažu u izbjegavanju i rješavanju sporova.
– Uvijek će biti građevinske arbitraže i uvijek će biti sporova koji će završiti u arbitraži, ali naš je cilj – i cilj ove Konferencije – pronaći način kako doći do uspješno realiziranog projekta. S kolegama želimo razmijeniti iskustva o drugim alternativnim načinima rješavanja sporova, kao što su vijeća za rješavanje sporova, dobre i učinkovite odluke inženjera, te stručna mišljenja koja mogu omogućiti strankama da projekt ide naprijed, naglasila je mr. sc. Jasminka Čorda Truhar, predsjednica Komisije ICC-ja Hrvatska za arbitražu i alternativno rješavanje sporova (ARS).
Jedna od glavnih govornica bila je Aisha Nadar, međunarodna stručnjakinja za građevinske ugovore, članica FIDIC odbora za ugovore i iskusna arbitražna praktičarka. U svom izlaganju istaknula je važnost proaktivnog pristupa u upravljanju projektima, s naglaskom na prevenciju sporova kroz pravovremenu i transparentnu komunikaciju te korištenje FIDIC standarda kao osnove za strukturirano upravljanje odnosima među ugovornim stranama.

O važnosti lokalne edukacije i izgradnje stručnih kapaciteta u području građevinskog prava i arbitraže govorila je Armela Ramić, predsjednica Udruženja ARBITRI iz BiH.
– Arbitraža, kao alternativni mehanizam za rješavanje sporova, uveliko doprinosi povećanju i unapređenju investicija u BiH. Svjesni smo da su svi veći infrastrukturni projekti finansirani od strane međunarodnih institucija, koje postavljaju uvjet da se eventualni sporovi rješavaju arbitražom, te da se koriste FIDIC opći uvjeti ugovora kao jedna od najboljih praksi u svijetu kada je riječ o upravljanju i implementaciji velikih građevinskih projekata. Već posljednjih 10 do 15 godina koristimo ove ugovore i nalazimo se na istoj razini s ostalim balkanskim zemljama, izjavila je Armela Ramić.
U zaključku konferencije istaknuta je potreba za stalnim jačanjem suradnje između pravne i tehničke struke, kao i važnost usklađivanja domaće prakse s međunarodnim standardima kako bi se osigurao uspješan, pravno siguran i održiv razvoj građevinskih projekata u regiji.
VEZANO