Marketing X Business

Možda nekome pomogne: Osam japanskih metoda za borbu protiv ljenosti

Marx.ba

(Izvor: The Sun)

Ako je stanovnicima mediteranskih zemalja u genetskom kodu upisana siesta i fjaka, onda je stanovnicima Zemlje izlazećeg sunca genetikom zajamčena – radišnost. Uvriježena su to mišljenja od kojih, uvijek i svugdje, postoje iznimke. No, od kulture u kojoj su suzdržanost, ne pokazivanje emocija, pristojnost, poštovanje, discipliniranost, točnost, skromnost i marljivost vrline koje se cijene, možemo puno toga naučiti.

Kroz osam japanskih tehnika koje donosimo u nastavku saznajte kako nadići lijenost i iskoristiti još više od dana, mjeseca, godine… Života, piše She.

IKIGAI: Otkrijte svoju svrhu u životu

Pronaći i definirati razlog zbog kojeg se budite svako jutro, pronaći svoju svrhu, ono je što životu daje smisao. Ovu životnu filozofiju Japanci nazivaju ikigai. Ikigai objedinjuje četiri primarna elementa: ono što volite (vaša strast), ono što svijet treba (vaša misija), ono u čemu ste dobri (vaše zanimanje) i ono za što možete biti plaćeni (vaša profesija). Razmislite o primarnim elementima ikigaija i otkrijte u čemu je vaša snaga, strast i kojim potrebama svijeta oko vas sami možete pridonijeti.

KAIZEN: Kontinuirane male promjene za značajno poboljšanje

Najčešće primjećujemo radikalne promjene i nagle transformacije, no upravo su svakodnevna mala poboljšanja trajnija i postojanija od radikalnih zaokreta. Pristup kontinuiranog poboljšanja života kroz naizgled neprimjetne, ali stalne pozitivne promjene Japanci nazivaju kaizen. Umjesto da pokušavate sve učiniti i riješiti odjednom, usredotočite se na svakodnevne malene pozitivne promjene i napredujte malo po malo do značajnog poboljšanja.

POMODORO TEHNIKA: Učinite više u manje vremena

Otkako je svijeta i vijeka ljudi su željeli bolje upravljati vremenom, a “pomodoro tehnika” može vam u tome pomoći. Japanska tehnika temelji se na 25-minutnim intervalima fokusiranog rada koji se razbija 5-minutnim pauzama. Nakon ovakva četiri uzastopna radna intervala možete uzeti i dužu pauzu, 15-30 min, pa krenuti ispočetka. Na taj način lakše je ostati usredotočen i izbjeći “pregrijavanje”. Pomodoro se pokazao sjajnim načinom da učinite više u manje vremena.

HARA HACHI BU: Jedite do 80 posto sitosti

Stanovnici japanskog otočja Okinawe prije obroka izgovaraju Hara Hachi Bu ili dobar tek na njihov način. Hara Hachi Bu je zapravo podsjetnik svima za stolom da jedu do 80% sitosti i ne pretrpavaju se hranom. Rezultat će biti više energije tokom dana, a sudeći po životnom vijeku stanovnika Okinawe, među kojima je mnogo 100-godišnjaka, i živjet ćete duže. No kako znati kad ste na 80% sitosti? Jednostavno jedite sporije. Dok želudac “javi” mozgu da je sit, može proći između 15 i 20 minuta.

SHOSHIN: Svemu pristupajte s istom znatiželjom kao da vam je prvi put

Pristupiti svakom zadatku s istom znatiželjom i otvorenošću, znači biti bez predrasuda i praznog uma. Naviknete li se na određeni, uvijek isti način obavljanja posla, možete upasti u zamku neprihvaćanja novih ideja i pristupa, pa tako i nenalaženja boljih rješenja. Shoshin je koncept koji dolazi iz zen budizma, a znači „početnički um“. Pristupite zadacima s početničkim načinom razmišljanja ne misleći o tome hoćete li biti savršeni i/ili imati sve odgovore, uvijek budite otvoreni za učenje i isprobavanje novih stvari i nemojte se bojati novih, boljih rješenja.

WABI-SABI: Prihvatite nesavršenosti

Umjesto da se opterećujete svakim detaljem, usredotočite se na ono što je važno i pronađite ljepotu u jednostavnosti. Završiti nešto bolje je nego težiti savršenstvu i prolongirati, jer savršeno – ne postoji. Wabi-sabi je pogled na svijet u kojem se prihvata prolaznost i nesavršenost. Često ga nalazimo u tradicionalnoj japanskoj estetici što cijeni ljepotu koja je po prirodi „nesavršena, nepostojana i nepotpuna“. Čekati da sve bude savršeno je iluzorno, radije krenite u akciju i završite posao.

KAKEIBO: Budite svjesni na šta trošite novac

Napravite proračun i pridržavajte ga se. Kad su vam finansije u redu, bit ćete manje pod stresom i motivirani za druge ciljeve. Kakeibo je japanska metoda štednje koja se prevodi kao „kućna knjiga“ i služi upravljanju finansijama u kućanstvu. Primijeniti kakeibo u svakodnevnom životu znači voditi dnevnik prihoda i rashoda, osvijestiti što i zašto kupujete, te gdje nepotrebno trošite. Potrošnju možete pratiti i kroz kategorije koje ćete sami odrediti, primjerice: neophodni životni troškovi (hrana, stanarina, režije), kultura i zabava (izlasci, putovanja), wishlista (ono što želite, a nije neophodno) i neočekivani izdaci.

SHINRIN YOKU: Provodite vrijeme u prirodi

Japanski shinrin yoku je zapravo forest bathing ili šumska kupka, metoda opuštanja i pronalaženja sklada u šumi, među drvećem. Iako potječe iz drevne japanske religije, sam pojam skovan je tek 1982. godine. Šumska kupka povećat će koncentraciju, smanjiti stres, poboljšati imunitet, raspoloženje i opće stanje organizma. Za shinrin yoku ne morate ići duboko u šumu, prošećite parkom, zastanite kraj vode, duboko dišite svježi zrak i promatrajte prirodu oko sebe. Umirite misli, budite tihi među drvećem i dopustite prirodi da vas napuni energijom.