Marx.ba

Način na koji se brinemo o tijelu i umu u tridesetim i četrdesetim može imati dugoročan utjecaj na zdravlje, vitalnost i neovisnost u starijoj dobi.
– Navike koje gradimo sada određuju kako ćemo stariti, kaže lljekar i naulnik dr. Thomas Holland za Parade.
On dodaje da je upravo svakodnevna briga ključ zdravog i dugog života s manje bolesti. Iako zvuči jednostavno, naučnici su potvrdili da jedna svakodnevna navika može život produžiti i do 10 godina.
Prema studiji objavljenoj 2023. godine, usvajanje zdravijih prehrambenih navika, posebno mediteranske prehrane, može produžiti životni vijek za 10,8 godina kod muškaraca i 10,4 godine kod žena. Ovaj način prehrane temelji se na konzumaciji cjelovitih žitarica, voća, povrća, ribe, bijelog mesa i mliječnih proizvoda, uz smanjeni unos crvenog mesa, prerađenih namirnica i zaslađenih pića.
Doktorica Holiday Durham ističe da mediteranska prehrana smanjuje upale, podržava zdravlje srca i smanjuje rizik od hroničnih bolesti poput dijabetesa, bolesti srca i nekih oblika raka. Također pomaže u održavanju zdrave tjelesne mase i štiti kognitivne funkcije koje s godinama slabe.
Iako se promjena prehrane može činiti zahtjevnom, stručnjaci preporučuju postupan pristup. Dr. Durham preporučuje pripremu obroka unaprijed – sjeckanje povrća, kuhanje žitarica i pripremu salata unaprijed može pomoći u održavanju zdravih izbora čak i kad dan postane užurban, piše Indexfit.
Također, mediteranska prehrana nije restriktivna, već potiče fleksibilnost i uživanje u raznolikim okusima – uključujući začine, orašaste plodove, maslinovo ulje i mahunarke.
Osim što produžuje život i čuva zdravlje, mediteranski stil prehrane potiče uživanje u hrani i zajedničkim obrocima.
– Hrana nije samo gorivo. Ona je i izvor zadovoljstva i način povezivanja, kaže dr. Durham.
– Uživajte u mediteranskim obrocima s obitelji ili prijateljima. To čini zdravu prehranu ugodnijom i jača društvene veze, koje su također ključne za dugovječnost, zaključio je dr. Holland.
VEZANO