Bloomberg Adria/Š.M
Nakon velikog interesa i pompe oko Bitcoin ETF-a u Sjedinjenim Američkim Državama, Europa očekuje svoj prvi burzovni fond (ETF) koji će pratiti kriptoimovinu. U osnovi, ETF predstavlja burzovni fond koji prati razne vrste imovine, od dionica i valuta do sirovina, odnosno u ovom slučaju kriptovaluta.
Prvi evropski Bitcoin burzovni fond trebao bi biti pokrenut u julu nakon 12 mjeseci odgode i čekanja uzrokovanih kriptozimom. Prvi evropski Bitcoin fond najavio je Jacobi Asset Management u julu prošle godine. Zbog kolapsa velikih kriptoinstitucija, prije svega kriptomjenjačnice FTX, te propasti Terra Lune, ideja oko ovog ETF-a pala je u drugi plan.
“Bilo je toliko dezinformacija i zlouporabe pojma ETF-a od izdavatelja, vjerojatno kako bi se prikrili rizici svojstveni stjecanju i ulaganju u ETN-ove (eng. exchange-traded notes)”, rekao je Peter Len, suosnivač i glavni operativni direktor Jacobi Asset Managementa.
Za razliku od ETN-ova dužničkog vrijednosnog papira, koji imaju datum dospijeća i osigurani su samo kreditom izdavatelja, Bitcoin ETF koji Jacobi Asset Management sprema ponuditi ne može koristiti polugu (engl. leverage) niti druge izvedenice, što bi inače moglo dovesti do značajnog rizika, naglasila je kompanija za upravljanje ulaganjima, navodi Bloomberg Adria.
Taj Bitcoin ETF odobren je na Guernseyju, najzapadnijem Kanalskom otoku, koji ima svoju jurisdikciju, što će olakšati njegovo pokretanje jer nije podložan isključivoj regulativi članica Europske unije.
Pokretanje Bitcoin ETF-a u Evropi pratili bi veliki regulatorni izazovi, kaže Michael O’Riordan, osnivač konzultantske kompanije za digitalnu imovinu Blackwater Search and Advisory. Objasnio je da se Bitcoin ne smatra prihvatljivom imovinom prema EU-ovoj Direktivi o kolektivnim ulaganjima u prenosive vrijednosne papire. Isto tako, upitno je kako će MiCA uredba regulirati Bitcoin ETF-ove.
Izravni priliv novčanih sredstava u evropsku digitalnu imovinu u proteklih 18 mjeseci kumulirao je s ukupno 483 miliona dolara. Samo treći kvartal 2022. godine donio je 398 miliona dolara vrijednih novčanih priliva. Ukupna evropska digitalna imovina iznosi 4,3 milijarde eura, dok je vrhunac zabilježen krajem 2021. godine, s 10,5 milijardi eura, prema analizi Morningstara.