Marx.ba
San je ključni dio naših svakodnevnih života i općeg zdravlja. Igra presudnu ulogu u gotovo svemu, od kognitivnih funkcija i tjelesnog zdravlja do emocionalne regulacije. Nažalost, mnogi od nas imaju poteškoće s postizanjem kvalitetnog i redovitog sna. Dobar san može biti teško postići, no srećom, postoje koraci koje možemo poduzeti kako bismo to ostvarili.
Prema neuroznanaučnici dr. Rachel Barr, kvalitetan san ne ovisi samo o broju sati koje provedemo spavajući. Također je važno stvoriti okruženje i rutinu koja podržava optimalnu funkciju mozga i cjelokupno zdravlje kako bismo dobili odmor koji zaslužujemo. U nedavnom TikTok videu, podijelila je dva naučno utemeljena savjeta za poboljšanje sna. Evo što savjetuje.
1. Temperatura su sobi
Spavanje u hladnoj sobi nije samo stvar osobnih preferencija – prema dr. Barru, to može značajno utjecati na kvalitetu sna. Preporučuje da temperatura u spavaćoj sobi bude između 16 i 19 stepeni Celzijusa.
– Mozak ima osjetljive ritmove kroz koje mora proći, a za to mu je potrebna hladna temperatura, objašnjava neuroznaučnica.
Ako osjećamo potrebu da se zamotamo u teške deke i udobnu pidžamu, to je sasvim u redu. Tijelo može učinkovito regulirati svoju temperaturu ako soba ostane hladna, tvrdi dr. Barr.
Takvo hladno okruženje pomaže mozgu da glatko prijeđe u san, osiguravajući da svi potrebni procesi, uključujući oslobađanje hormona sna, poput melatonina, funkcioniraju optimalno.
2. Dosljedan raspored spavanja i buđenja
Održavanje dosljednog rasporeda spavanja i buđenja, odlaskom u krevet i ustajanjem u isto vrijeme svakog dana, također je od ključne važnosti za zdravlje, kaže dr. Barr.
– Mozak je poput penzionisane osobe i zaista mu treba predvidiva rutina kako bi funkcionirao, ističe.
Dosljedan raspored signalizira mozgu kada je vrijeme za oslobađanje melatonina, kako bi se pripremio za san, ili kortizola, kako bismo se probudili.
Ako radimo smjene s neredovnim rasporedom, dr. Barr preporučuje stvaranje “priručnika za odlazak na spavanje” s različitim rutinama prilagođenim dnevnim i noćnim smjenama. Time ćemo svom tijelu omogućiti održavanje barem nekog ritma, pružajući mu poznate signale čak i ako se naši rasporedi razlikuju, piše Indexfit,
VEZANO
Ovo je najzdravija namirnica na svijetu: Većina ljudi je nikada nije probala