Marx.ba

Evropska komisija predstavila je paket mjera namijenjenih boljoj zaštiti maloljetnika u digitalnom svijetu. Paket uključuje detaljne smjernice za online platforme te prototip inovativne aplikacije za provjeru dobi, a sve u skladu s odredbama Akta o digitalnim uslugama. Cilj inicijative je omogućiti djeci i mladima da sigurno koriste sve prednosti Interneta, poput učenja, kreativnog izražavanja i komunikacije, istovremeno ih štiteći od štetnog sadržaja i ponašanja.
Smjernice se temelje na pristupu zasnovanom na riziku, prepoznajući da različite online platforme predstavljaju različite nivoe opasnosti za maloljetnike, ovisno o njihovoj prirodi, veličini i bazi korisnika. Naglašava se kako mjere koje platforme poduzimaju moraju biti primjerene i ne smiju nerazmjerno ili neopravdano ograničavati prava djece.
Aplikacija za provjeru dobi
Centralni dio predstavljenog paketa je prototip aplikacije za provjeru dobi, opisan kao “zlatni standard” u osiguravanju poštivanja dobnih granica na Internetu. Aplikacija je dizajnirana da bude jednostavna za korištenje te da maksimalno štiti privatnost korisnika. Omogućit će, primjerice, korisnicima da lako dokažu kako su stariji od 18 godina prilikom pristupa sadržaju za odrasle, a da pritom ne otkrivaju svoj tačan datum rođenja ili identitet. Sistem je postavljen tako da niko ne može pratiti, vidjeti ili rekonstruirati koji sadržaj pojedini korisnik pregledava.
Prototip će se dalje testirati i prilagođavati u saradnji s državama članicama, online platformama i krajnjim korisnicima. Prve zemlje koje će s Komisijom raditi na implementaciji tehničkog rješenja su Danska, Grčka, Španija, Francuska i Italija, s ciljem pokretanja nacionalnih aplikacija za provjeru dobi. Predviđeno je da se ovaj prototip može integrirati u postojeće nacionalne aplikacije ili funkcionirati kao samostalna, besplatna aplikacija, pieš Bug.
Preporuke za platforme
Smjernice detaljno razrađuju kada i kako bi platforme trebale provjeravati dob svojih korisnika. Preporučuje se obavezna provjera dobi za platforme koje nude sadržaj za odrasle, kao i za one koje predstavljaju visok rizik za sigurnost maloljetnika. Komisija specificira da metode provjere dobi moraju biti tačne, pouzdane, robusne, neintruzivne i nediskriminatorne. Time se želi osigurati da su sistemi zaštite učinkoviti, ali da istovremeno ne stvaraju prepreke u korištenju digitalnih usluga i ne narušavaju temeljna prava korisnika.
Smjernice će se primjenjivati na sve internetske platforme dostupne maloljetnicima, osim onih u vlasništvu mikropreduzeća i malih preduzeća. Ključne preporuke uključuju:
- Postavljanje računa maloljetnika na privatne po defaultu tako da su njihovi lični podaci, podaci i sadržaj društvenih medija skriveni od onih s kojima nisu povezani kako bi se smanjio rizik od neželjenog kontakta stranaca.
- Izmjena sistema za preporučivanje platformi kako bi se smanjio rizik od toga da djeca naiđu na štetan sadržaj, među ostalim savjetovanjem platformi da daju prednost eksplicitnim signalima djece pred bihevioralnim signalima.
- Osnaživanje djece kako bi mogla blokirati i isključiti bilo kojeg korisnika i osigurati da ih se ne može dodati u grupe bez njihova izričitog pristanka.
- Zabrana preuzimanja ili snimanja snimki zaslona sadržaja koji su objavili maloljetnici kako bi se spriječila neželjena distribucija seksualiziranog ili intimnog sadržaja te seksualna iznuda.
- Onemogućavanje zadanih opcija koje doprinose prekomjernoj upotrebi i stvaraju ovisnička ponašanja, uklanjanje opcija dizajna usmjerenih na angažman, stavljanje zaštitnih mjera oko AI chatbotova.
- Osiguravanje da se ne iskorištava nedostatak komercijalne pismenosti djece i da ona nisu izložena poslovnim manipulativnim praksama, što vodi do prekomjerne potrošnje.
- Uvođenje mjera za poboljšanje alata za moderiranje i izvještavanje, za koje su potrebne brze povratne informacije, kao i minimalnih zahtjeva za alate za roditeljsku kontrolu.