Š.M
Trenirati se mora, složit će se mnogobrojni poklonici zdravog životnog stila. Pa ipak, iako je pohvalno uvijek misliti o fizičkoj aktivnosti, u ekstremnim je uvjetima neophodna i doza opreza.
Ljetna sezona je period koji mnogi koriste za povećanje svoje tjelesne aktivnosti i uključivanja različitih vrsta vježbanja, bilo da je riječ o plivanju, šetnjama u prirodi ili nekom sportu. Međutim, visoke temperature koje su svake godine sve više i više usljed globalnog zagrijavanja, mogu predstavljati izazov za naše tijelo i zahtijevaju određene mjere opreza kako bismo održali zdravlje organizma.
Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) izvješćuje da svake godine više od 67.500 ljudi zatraži medicinsku pomoć zbog toplinskog udara ili drugih bolesti povezanih s visokim temperaturama. Nažalost, preko 700 tih slučajeva ima tragičan ishod.
“Vježbanje po vrućini donosi posebne izazove, ali s pravim pristupom može biti sigurno i učinkovito”, ističe James Dixon, osobni trener.
Donosimo nekoliko savjeta za pravilno vježbanje u toku ljetnih vrućina.
Vježbajte u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima
Izbjegavajte vježbanje u najtoplijem dijelu dana kada su temperature najviše. Umjesto toga, odaberite rane jutarnje ili kasne večernje sate kada je temperatura niža i uvjeti su povoljniji za vježbanje.
Nosite odgovarajuću odjeću
Odaberite lagane, prozračne materijale koji omogućuju prolaz zraka i koje lako upijaju znoj. Izbjegavajte tamne boje koje apsorbiraju sunčevu toplinu i stvaraju veći osjećaj toplote. Također, koristite šešir i sunčane naočale kako biste zaštitili glavu i oči od izravnog sunčevog svjetla.
Hidrirajte se prije, za vrijeme i poslije vježbanja
Visoke temperature dovode do povećanog znojenja i gubitka tekućine. Prije nego što počnete vježbati, popijte dovoljnu količinu vode kako biste se hidratizirali. Tijekom vježbanja, pijte vodu redovno kako biste nadoknadili izgubljenu tekućinu. Nakon vježbanja, također nastavite s hidracijom kako biste nadoknadili tekućinu koju ste izgubili.
Slušajte svoje tijelo
Važno je slušati svoje tijelo i prepoznati znakove prekomjernog napora ili pregrijavanja. Ako osjetite vrtoglavicu, mučninu, jak umor ili bilo kakve druge neobične simptome, odmah prekinite vježbanje i potražite hladovinu. Odmorite se i pijte vodu dok se ne budete osjećali bolje.
Koristite zaštitu od sunca
Prije vježbanja, obavezno nanesite kremu za sunčanje s visokim faktorom zaštite na izložena područja kože. Kreme sa zaštitnim faktorom 30 ili 50, bit će dovoljne za jedan trening na otvorenom.