Š.M.
Plivanje jača kardiovaskularni sistem, stabilizira krvni pritisak, produbljuje disanje, povećava kapacitet pluća, poboljšava opskrbljenost kisikom, pozitivno djeluje na zglobove, ima antistresni učinak, razvija kondiciju i izdržljivost, a troši i znatan broj kalorija.
Zašto je plivanje poželjno?
Plivanje ima izuzetno pozitivne učinke na zdravlje. Plivanjem se ostvaruju aerobni učinci tjelesne aktivnosti, a istodobno jačaju i sve mišićne skupine našeg tijela. Otpor vode, koji je 10 do 15 puta veći od otpora zraka, dodatno pojačava učinkovitost plivanja i jača mišiće (kao da vježbamo sa tegovima). Duboko disanje, na koje smo „prisiljeni” tokom plivanja, zapravo se preporučuje kad se želimo opustiti, smanjiti tjeskobu ili smanjiti razinu stresa jer duboko disanje snižava razinu hormona stresa kortizola, koji je odgovoran za naše uznemireno stanje. Plivanjem se učvršćuju svi mišići tijela te se stječe kondicija i izdržljivost.
Plivanjem se troši i znatan broj kalorija. Tokom 60 minuta plivanja tijelo sagorijeva 500 do 700 kalorija slobodnim stilom, 750 kalorija prsnim stilom, 800 kalorija leptir stilom te 500 kalorija leđnim stilom.
Koliko često i dugo plivati
Za najbolji učinak preporučuje se plivati svakodnevno tridesetak minuta, a ako to nije moguće, izvrstan učinak ima i plivanje tri puta tjedno po tridesetak minuta. Ako postoje teškoće u kontinuiranom plivanju, može se početi s kraćim intervalima, uz postupno produžavanje, ili se tokom plivanja rade stanke.
Svaka tjelesna aktivnost je dobra i učinci se uglavnom kumuliraju, tako da nije najvažnije slijepo se držati pravila ako je riječ o rekreativnoj aktivnosti (osim pravila koje nalaže specifično zdravstveno stanje). Tjelesna aktivnost treba biti ugodna pa je treba prilagoditi i svojoj osobnosti jer samo tako nećemo odustati. Stoga treba izabrati stil plivanja u skladu s ciljem koji želimo postići (ugoda, rekreacija, izgradnja snažnih mišića, kondicija, pokretljivost).
Koji stil izabrati
Ako ne postoji zdravstvena zapreka (kontraindikacija), najbolje je kombinirati sve stilove jer se tako postiže najbolji učinak i jednakomjerno razvijaju svi mišići. Ako je cilj razviti veliku snagu ramena, leđa i nogu, preporučuje se leptir stil, koji je i najzahtjevniji, ne samo tehnički, nego i kad je riječ o snazi te usklađivanju disanja i pokreta. Kraul je jedan od najčešćih stilova. Ako plivamo bržim tempom, taj se stil preporučuje ako želimo aerobne učinke. Prsni stil je sporija tehnika plivanja koja zahtijeva veću snagu ramena i nogu. Leđni stil preporučuje se svima koji imaju problema s kralježnicom, bolove, loše držanje i deformitete.
Ljeti se preporučuje plivanje u moru zbog brojnih dobrobiti morske vode na ljudsko zdravlje, ali uz oprez zbog moguće pojave grčeva ili umora.