Marketing X Business

Pronalazak koji mijenja stvari: Revolucija u svijetu solarnih panela

Marx.ba

(Izvor: Instagram)

Solarna energija postaje sve jeftinija i lakša za nabavku, ali to, ipak, ne znači da je savršena. Solarni paneli koji se obično prave od silicijuma imaju velike troškove unaprijed i uglavnom traju između 25 i 30 godina. Dakle, logično je da su naučnici tražili dugotrajnije alternativne materijale za proizvodnju solarnih ćelija, koje čine panele.

Sada, istraživači sa Univerziteta Prinston, pokazuju da se mineral nazvan perovskit, koji pokazuje mnoga ista svojstva kao silicijum, može koristiti za pravljenje dugotrajnijih solarnih ćelija.

Perovskit je, također, relativno jeftin jer, za razliku od silicijumskih ćelija, koje se stvaraju na 3.000 stepeni Farenhajta, perovskit ćelije se mogu napraviti na sobnoj temperaturi, prenose britanski mediji.

To znači da je za proizvodnju ovih ćelija potrebno mnogo manje energije, što proces čini održivijim, pored toga što je jeftiniji.

Zbog toga su ga stručnjaci za čistu energiju nazvali ovaj mineral „čudesnim materijalom“. On također ima prednost što je lakši od silicijuma – ali to također znači i da je mnogo krhkiji.

To je, ujedno, i jedan od razloga zašto perovskit još nije korišten za pravljenje dugotrajnih solarnih panela. Što je još važnije, perovskit se nije smatrao „dobrom“ alternativom solarnim ćelijama napravljenim od silicijuma – zbog svog životnog vijeka.

Prva generacija perovskitnih ćelija mogla je da traje samo nekoliko minuta, dok su kasnije generacije trajale samo do godinu dana. Ali, nedavno je solarna ćelija iz perovskita pokazala da može trajati čak i duže od većine tipičnih solarnih panela.

Zajedno sa poznatom efikasnošću perovskita, ovo bi moglo biti apsolutna prekretnica.