Marx.ba

Prema najnovijim podacima Svjetskog vijeća za zlato, globalna potražnja za zlatom u prvom tromjesečju 2025. dosegla je 1.206 tona, što predstavlja rast od 1 posto u odnosu na isti period prethodne godine.
U tom periodu cijena zlata porasla je za čak 38%, a godina 2024. pokazala se šestom najuspješnijom godinom po rastu cijene zlata u 21. stoljeću. Ovaj nagli skok cijena rezultat je značajnih promjena na globalnom nivou, kako u ponašanju investitora, tako i u strategijama centralnih banaka.
Kada govorimo o individualnim investitorima – koji najčešće kupuju zlatne poluge i zlatnike, ali i ETF-ove na bazi zlata – vidimo da je potražnja za investicijskim zlatom porasla za čak 170% u posljednjih godinu dana. Najveći doprinos ovom rastu dolazi iz Evrope i Azije. Nakon što su se Evropljani tokom prethodne godine više usredotočili na prodaju zlata zbog političkih i ekonomskih neizvjesnosti, posebno povezanih s američkim trgovinskim ratom, sada svjedočimo promjeni investicijskog ponašanja.
Istovremeno, globalni investitori ponovno se okreću ulaganju u zlato putem ETF-ova. Ovi instrumenti omogućuju kupovinu zlata bez njegovog fizičkog posjeda – tzv. “papirnato zlato”, gdje investitor ima dokument kojim potvrđuje da posjeduje određenu količinu zlata. Imovina ovih fondova porasla je za 333% u protekloj godini, a najznačajnija ulaganja došla su iz Sjeverne Amerike (prvenstveno SAD) i Azije, piše Seebiz.
U Aziji, Kina prednjači kao najveće tržište za ETF-ove zlata, a kineski fondovi čine 80% ukupnih azijskih ETF-ova u ovoj kategoriji.
Pa ipak, čak i uz ovaj rast, ETF-ovi temeljeni na zlatu čine samo 8% ukupne imovine svih globalnih ETF-ova. Za usporedbu, tokom 2010.–2011. U 2015. godini, kada je cijena zlata dosegla rekordnih gotovo 2000 dolara po unci, zlatni ETF-ovi činili su preko 11% ukupne imovine ETF-ova širom svijeta.
Podaci pokazuju da je želja za većim zlatnim proizvodima izraženija nego za manjim. Glavni razlog tome su niže marže na većim proizvodima – zbog fiksnih troškova proizvodnje, one zauzimaju manji postotak ukupne cijene većih jedinica zlata (npr. preko 20 grama) u usporedbi s onima od jednog grama.
VEZANO