Marketing X Business

Sa augustom dolazi i alergija: Kako se zaštiti od ambrozije?

Zzjzfbih.ba/Š.M.

Jedna zrela biljka ambrozije ima oko 170.000 cvjetova i otpušta i do milijardu zrnaca polena.

Image by freepik

Svake godine u augustu stanovnike naše zemlje počinjd “mučiti” alergija na ambroziju ili, tačnije, alergijski rinitis. Glavni simptomi ove alergije su kihanje, nadraženo grlo, grlobolja, curenje nosa, svrbež u očima i nosu.

Alergija na ambroziju u težim slučajevima uzrokuje napad astme, probleme sa snom i glavobolju. Kada je u pitanju alergija na ambroziju, trajanje alergije je od trenutka kada ambrozija ispusti prvu pelud u zrak (sredina ili kasno ljeto) pa do prvog mraza koji ubije biljku (rana jesen). 

Ambrozija (Ambrosia artemisiofolia) je jednogodišnja zeljasta biljka koja naraste od 1 do 1,5  metar. U našim krajevima cvjetanje počinje sredinom jula i traje do polovine oktobra, sa najvišom koncentracijom polena u drugoj polovini augusta i u septembru. Vrućina, vlaga i povjetarac pomažu širenju polena. Zbog svoje izuzetno velike reproduktivne moći, ali i dobre sposobnosti prilagođavanja novim uslovima okoline, u Evropi se veoma brzo i lako širi.  Ambrozija je tipičan korov nezaraslih, golih zemljišta, a nalazi se u zapuštenim vrtovima i dvorištima, kraj cesta i pruga, između nasada poljoprivrednih kultura, a nije je rijetkost vidjeti i u gradu. Jedna zrela biljka ambrozije ima oko 170.000 cvjetova i otpušta i do milijardu zrnaca polena. Polen ambrozije ima aerodinamične osobine i oblik kuglice sa malim šiljcima na površini, a u sebi sadrži alergene bjelančevinaste strukture. Izrazito je pokretan, širi se na oko jedan kilometar, a vjetar ga može raznijeti i na udaljenosti od nekoliko stotina kilometara. U toku dana, koncentracija polena je najviša u zoru i prije podne, a smanjuje se nakon kiše.

Osobe koje imaju problema sa alergijama imaju vrlo osjetljiv imunološki sistem koji burno reagira na polenska zrnca (alergen). Sluznica organa za disanje je kontaktno mjesto gdje polen kod osjetljivih ljudi pokrene alergijsku reakciju. Karakteristični simptomi su osjećaj neprohodnosti i punoće nosa, svrbež u nosu, obilan vodenasti iscjedak, kihanje, kašalj, otežano disanje, zatim, crvenilo, svrbež i suzenje očiju, promjene na koži i u probavnom sistemu. Statistički podaci pokazuju da je među osobama alergičnim na polen biljaka, čak 75% alergično upravo na ambroziju.

U mjesecima sa najvećom koncentracijom polena ambrozije (kraj augusta, septembar), osobama koje pate od alergije preporučuje se da:

  • smanje boravak na otvorenom prostoru, naročito u vrijeme kada su koncentracije polena ambrozije najviše (05.00-10.00h);
  • izbjegavaju boravak van kuće tokom vjetrovitih dana;
  • boravak u prirodi planiraju za poslijepodnevne sate i navečer;
  • odjeću ne suše izvan kuće, jer se na njoj u toku dana skupljaju zrnca polena;
  • po mogućnosti svaku večer prije spavanja operu kosu, jer se polenska zrnca sakupljaju i na vlasima kose;
  • izbjegavaju pušenje cigareta i boravak u zadimljenim, neprozračenim prostorijama;
  • izbjegavaju sprejeve protiv insekata i druge slične iritanse, jer pojačavaju simptome alergije;
  • godišnji odmor koriste u vrijeme kada su u mjestu stanovanja najviše koncentracije ovog polena;
  • izbjegavaju rad u bašti u vrijeme cvjetanja ambrozije i drugih alergenih biljaka.