Marx.ba

Osmi sastanak Pododbora za trgovinu, industriju, carine i oporezivanje između EU i BiH održan je danas u Briselu. Sastankom je u ime BiH kopredsjedavala Brankica Pandurević, Ministarstvo za vanjsku trgovinu i ekonomske odnose, a sa strane EU Heinke Veit iz Evropske komisije (DG ENEST).
Dvije delegacije razmijenile su informacije o trgovinskim trendovima i provođenju trgovinskog dijela Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, te napretku u realizaciji prioriteta u oblasti slobodnog kretanja robe, industrijske politike, malih i srednjih preduzeća, poreza i carina.
Na sastanku je, između ostalog, konstatovano kako je EU i dalje najveći trgovinski partner BiH, čineći više od 60% ukupne robne razmjene zemlje. Komisija je istakla potrebu da BiH finalizira pristupanja Svjetskoj trgovačkog organizaciji. Delegacija BiH je informisala Evropsku komisiju o aktivnostima institucija vezano za liste lijekova u pojedinim kantonima, izradi novog zakona o akcizama usklađenog s acquisom, te provođenju dodatnih CEFTA protokola itd. BiH je pozvana da implementira Akcioni plan zajedničkog regionalnog tržišta, te da finalizira
neophodne korake za primjenu CEFTA Dodatnog protokola 7 o rješavanju sporova.
Evropska komisije je istaknula kako BiH treba prekinuti diskriminaciju proizvođača lijekova iz EU te usvojiti pravila o utvrđivanju spiskova osnovnih lijekova kako bi osigurala transparentnost i pravnu jasnoću u pogledu procedura u cijeloj državi. Pozdravljeni su poduzeti koraci određenog broja kantona u tom smjeru.
U oblasti slobodnog kretanja robe Komisija je istakla kako cjelodržavna strategija za infrastrukturu kvaliteta treba biti usvojena uz konsultacije sa Evropskom komisijom, u što skorije vrijeme, a bh. vlasti trebaju usvojiti i nove zakone o akreditaciji i nadzoru nad tržištem.
Vezano za poslovno okruženje, Evropska komisija je preporučila da BiH napravi sveobuhvatan popis svih administrativnih i tehničkih koraka potrebnih za registraciju i/ili poslovanje domaćih i stranih preduzeća širom zemlje, s ciljem ukidanja zahtjeva koji ometaju uspostavu jedinstvenog ekonomskog prostora. Posebno je naglašena potreba za pojednostavljenjem i usklađivanjem postupka registracije poslovnih subjekata u oba entiteta kroz centralizaciju procesa registracije kompanija – uključujući ukidanje obaveze dvostruke registracije – te uvođenje jednošalterskog sistema i primjenu online registracije do četvrtog kvartala 2025. godine. Također, Komisija je istaknula važnost uspostave potpuno operativnih i povezanih e-registara.

Prioritet u oblasti oporezivanja i dalje je usklađivanje propisa o PDV-u, a u oblasti carina nastaviti pripreme za primjenu zajedničkog tranzitnog postupka.
Delegacija BiH je informirala da je pokrenuta inicijativa za pristupanje BiH Protokolu o uklanjanju nezakonite trgovine duhanskim proizvodima, a Evropska komisija je pozvala BiH da inteziviraju učešće u programima EU Customs i Fiscalis, kako korištenje TAIEX instrumenta.
VEZANO
Svjetska banka: Ekonomski rast na zapadnom Balkanu stabilan uprkos globalnoj neizvjesnosti