Marketing X Business

Šta kažu stručnjaci: Ima li prostora za emocije u poslu

N. D.

Individualna odluka svakog menadžera (Izvor: IDEAs)

Vlasnici preduzeća često svoje poslovanje, posebno startapove, nazivaju djecom. Neki mogu misliti da je ovo lijepo, drugi to mogu smatrati još jednim klišeom, ali jedno je jasno – preduzetnici se mogu lično vezati za značenje koje stoji iza svog poslovanja, piše „Forbes“. „Lično vezano” podrazumijeva emocije, a emocije u poslu su tabu. Ali jesu li zaista? Ima li nešto loše u tome da ste emotivni? 

Postoji ideja da tretiranje startupa kao djeteta može imati suprotne rezultate. Neki ljudi vjeruju da snažna lična vezanost može ometati sposobnost rukovodioca da racionalno donosi odluke. Drugim riječima, kad god je uključeno previše osjećaja, postoji rizik da proces donošenja odluka bude ugrožen.

Po stručnjacima, to zavisi od sposobnosti osobe da se nosi sa svojim emocijama. Nije li važnije naučiti kako donijeti ispravnu odluku dok se nosite s različitim vrstama osjećaja, a ne potiskivati ​​ta osjećanja? Osim toga, imati kontrolu nad svojim emocijama nije isto što i ostati miran 100 posto vremena, biti ravnodušan ili se distancirati. To znači biti svjestan okidača koji bi vas mogli potaknuti na donošenje iracionalnih odluka koje neće koristiti vašem poslovanju.

Odsjecanje bilo kakvih emocija, za svaki slučaj, zvuči kao scenario koji bi mogao izazvati nepotrebnu napetost. Držeći se ideje da se prema preduzećima ponašaju kao prema djeci, poduzetnici koji su ujedno i roditelji mogu posuditi neke savjete za upravljanje iz svog svakodnevnog životnog iskustva. Recimo da vaše dijete ne voli matematiku i morate se pobrinuti da provede veče učeći kako bi se pripremilo za test. Možda ste i vi bili u takvoj situaciji i to budi neka ne baš pozitivna sjećanja.

(Izvor: IDEAs)

U redu je osjećati se prema djetetu, koje bi radije radilo nešto ugodnije. Međutim, već znate da će vam se studiranje u ovom trenutku kasnije isplatiti. Dakle, i dalje priznajete svoje emocije, ali donosite odluku pozivajući se na činjenice i druga iskustva. Slično je i u poslu. Kad god osjetite da emocionalno razmišljanje vodi glavnu riječ pri donošenju važne odluke, vrijeme je da napravite pauzu. Razmotrite dugoročnu perspektivu. Šta bi imalo više smisla i sada i u budućnosti? Pronađite zlatnu sredinu. Najvjerovatnije će prevladati racionalnost. 

Umjesto da izbjegavate emocije, izbjegavajte preopterećenje očekivanjima. U redu je biti emotivan – čak i u poslu. To može biti zdrava reakcija na ono što doživljavate. Umjesto izbjegavanja emocija, „Forbes“ u svom tekstu preporučuje izbjegavanje fiksacije na svoja početna očekivanja. Na primjer, mlado preduzeće nema uvijek jaku jezgru. Prije nego što ima jaku osnovu, vlasnik će možda morati malo prilagoditi strategiju ili čak napraviti zaokret kako bi zadovoljio potražnju na tržištu, privukao investitore, itd.  

Ne brkajte emocije sa senzibilnošću. U redu je biti uzbuđen zbog onoga što radite. Međutim, ako izvršna vlast bude preopterećena do te mjere da više ne može donositi racionalne odluke, to može biti alarmantan znak. Naučite razlikovati šta je šta. Dozvolite zdravoj količini emocija da utječu na vaše odluke – tek toliko da ne naruše stabilnost procesa donošenja odluka. U savršenom scenariju, poduzetnik će uravnotežiti brojeve s emocijama. 

Djelovati sa emocijama ili bez emocija — to je lična odluka koju treba da donese svaki preduzetnik, vlasnik preduzeća i menadžer. Bez obzira na to koji odaberete, ne zaboravite da pristupite važnim pitanjima i procijenite rizike s bistrom glavom i širom perspektivom na umu.