Marx.ba
Delegati u Dubaiju na Konferenciji o klimatskim promjenama (COP28) suočavaju se sa manjkom vremena u naporima da postignu dogovor o smanjenju emisija koje uzrokuju zagrijevanje planete i izbjegnu najgore posljedice klimatskih promjena. Sutra označava navodni kraj revolucionarnih klimatskih razgovora, mada su produžeci mogući ako dogovor izostane.
Vikend je donio žustre rasprave o budućnosti fosilnih goriva, s pregovorima koji su zapeli oko različitih opcija za “postepeno ukidanje”.
Ministar za klimatske promjene Vanuatua osudio je “malu manjinu” koja koči napredak, dok je EU klimatski lider Wopke Hoekstra kritikovao OPEC zbog apela grupacije da se odbaci sporazum usmjeren na fosilna goriva.
Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres ponovno je ušao u arenu, pozivajući pregovarače da “pređu u brzu vožnju” i suoče se s smanjenjem emisija gasova staklene bašte i pravdom u vezi sa klimom. Guterres se zalagao za globalni pregled koji nedvosmisleno “ukida sva fosilna goriva” kako bi se ograničilo globalno povećanje temperature na 1,5 stepeni Celzijusa.
Upozorio je na opasnost od odlaganja akcije.
– Stigli smo do kraja puta i gotovo nemamo vremena, rekao je.
Sporovi i dalje traju, s nekim zemljama koje podržavaju “postepeno ukidanje” fosilnih goriva, dok druge traže blagi jezik koji omogućava nastavak sagorijevanja uz hvatanje zagađenja. Lisa Fischer iz E3G predvidjela je jezičke rupe, poput termina “neometano”, ostavljajući prostor za sagorijevanje nafte i gasa uz komplikovane i skupe mjere za hvatanje zagađenja.
Simon Stiell, izvršni sekretar Okvirne konvencije UN o klimatskim promjenama, istakao je hitnost kako su pregovori dostigli vrhunac. Priznao je suženi opseg opcija, naglašavajući potrebu za pregovaranjem o smanjenju emisija i podržanoj tranziciji.
Na pitanje o mogućnosti napuštanja Dubaija bez dogovora, Stiell je istakao kolektivni neuspjeh kao ishod “pobijedi-gubi” mentaliteta, naglašavajući težinu situacije pred nadolazećim izazovima klimatskih promjena.