Marketing X Business

Zoran Raič za Marx.ba: Naše maslinovo ulje konkurentno je u svijetu

N. D.

(Izvor: Agroclub)

U Hercegovini sada ima 100 hiljada stabala, odnosno 400 hektara maslinika s tendencijom rasta. Godišnje se proizvede 280 hiljada litara ekstra djevičanskog ulja, a oni koji se time bave očigledno ne misle stati.

Imaju želju i vide priliku za unaprjeđenje ovog posla, obzirom da Hercegovina pruža zaista dobre mogućnosti kada se radi o maslinarsvu.

Zoran Raič iz Udruženja Hercegovački plodovi Mediterana za Marx. ba kaže kako se ne radi samo o mogućnosti veće prozvodnje ulja, nego i o visokom kvalitetu krajnjeg proizvoda.

– Brendiranje našeg ulja iz Hercegovine je u toku. To radi Udruženje Hercegovački plodovi Mediterana i taj posao će uskoro biti obavljen. To je veoma značajno jer će nam olakšati put na svjetsko tržište, imat ćemo bolje uvjete i bolje cijene, kaže Raič.

Ono što je svakako najbitnije da je hercegovačka zemlja, uz kvalitetnu tehnologiju, ponudla kvalitetan proizvod.

– Kvalitet je neupitan. Kroz svo ovo vrijeme pokazuje se da imamo izvrsna ulja iz Hercegovine. Gdje god da se pojavilo neko ulje s ovih naših prostora, to se pokazalo. Čak je i u New Yorku jedno naše ulje iz Ljubuškog nagrađeno zlatom, kaže Raič.

(Izvor: Twitter)

Uslovi za razvoj maslinarstva su više nego dobri, a po svemu sudeći širenje trenutnih kapaciteta je veoma izvjesno.

– Imamo dosta zasađenih površina, ali dosta toga neiskorištenog. Maslina voli krš, a toga bar imamo ovdje. Ranije se uzgajalo smilje, a sada je dosta toga posađeno maslinom. Stvari olakšavaju i hercegovačke općine koje daju koncesije za obrađivanje zemljišta, pa je očekivati da će proizvodnja rasti. To su itekako pozitivne tendencije, mišljenja je naš sagovornik.

Proboj na svjetsko tržište nije nimalo lak, a ljudi u Bosni i Hercegovini još uvijek nemaju baš posebnu kulturu korištenja maslinovog ulja u većim količinama.

– Mi svakako želimo izvoziti, ali prije svega treba naučiti Bosnace i Hercegovce da troše maslinovo ulje. Istina je da je maslinovo ulje skupo i zbog toga je razumjeti da se kod nas manje koristi. Nije svakom lako izdvojiti 30 KM za litar ulja. Ljudima to ispada kao neki luksuz. Mi se uz BiH polako okrećemo prema Hrvatskoj i inače Evropskoj uniji. Tu već imamo dobrih rezultata naših hrecegovačkih proizvođača i nadamo se da će se taj trend nastaviti. Za sada nije puno izvezeno, ali je najbitnije da je krenulo, poričio je za Marx.ba Raič.