Marketing X Business

Istraživanje: Čaša ovog napitka dnevno može smanjiti rizik od karcinoma za čak 17 posto

Marx.ba

(Foto: CDM)

Redovna konzumacija mlijeka može značajno smanjiti rizik od raka debelog crijeva, jednog od najučestalijih karcinoma u svijetu. Novo istraživanje, objavljeno u časopisu Nature Communications, pokazalo je da dnevni unos 300 mg kalcija – količine koja odgovara velikoj čaši mlijeka – može smanjiti rizik od raka debelog crijeva za 17 posto.

Naučnici su analizirali prehrambene podatke više od 542.000 žena tokom 16 godina, istražujući povezanost između 97 različitih namirnica i hranjivih tvari te rizika od razvoja raka debelog crijeva. Rezultati su pokazali da su hrana i pića bogata kalcijem, poput mlijeka i jogurta, povezana s nižim rizikom od bolesti, dok konzumacija sira i sladoleda nije imala isti učinak.

Prema istraživanju, kalcij iz mliječnih i nemliječnih izvora pruža sličnu zaštitu, naglašavajući da je upravo ta mineralna tvar ključna za smanjenje rizika. Pretpostavlja se da kalcij može vezati žučne kiseline i slobodne masne kiseline u debelom crijevu, smanjujući njihov potencijalno kancerogeni učinak.

Opasnosti savremene prehrane i načina života

Uz pozitivne učinke mlijeka, istraživanje je također potvrdilo već poznate rizike povezane s konzumacijom alkohola, crvenog mesa i prerađenih proizvoda. Konzumacija dodatnih 20 grama alkohola dnevno, što odgovara velikoj čaši vina, povećava rizik od raka debelog crijeva za 15 posto. Dnevni unos 30 grama crvenog ili prerađenog mesa povećava rizik za dodatnih 8 posto.

Trenutno se godišnje bilježi oko 44.000 slučajeva raka debelog crijeva u Ujedinjenom Kraljevstvu i 150.000 u SAD, čineći ga četvrtim najčešćim karcinomom u obje zemlje. Posebno zabrinjavajući trend porasta slučajeva kod mlađih ljudi povezuje se s modernom prehranom, izloženosti kemikalijama i sjedilačkim načinom života.

Stručnjaci naglašavaju važnost uravnotežene prehrane

– Ovo je najopsežnije pojedinačno istraživanje o povezanosti prehrane i raka debelog crijeva te ističe zaštitnu ulogu kalcija u razvoju ove bolesti, rekla je Dr. Keren Papier, vodeća istraživačica i nutricionistička epidemiologinja s Oxford Population Health.

Sophia Lowes iz organizacije Cancer Research UK, koja je financirala istraživanje, rekla je da je održavanje uravnotežene prehrane, uz zdravu tjelesnu težinu i prestanak pušenja, jedan je od najboljih načina za smanjenje rizika od raka debelog crijeva.

– To uključuje smanjenje unosa alkohola i crvenog mesa te povećanje unosa voća, povrća i cjelovitih žitarica. Mliječni proizvodi, poput mlijeka, također mogu biti dio prehrane koja smanjuje rizik od raka, poručila je.

Smanjena potrošnja mlijeka

Unatoč ovim nalazima, konzumacija mlijeka opada. Prodaja mlijeka u SAD pala je za četvrtinu između 2000. i 2016. godine, dok je potrošnja u Velikoj Britaniji značajno manja nego u 1970-ima i 1980-ima.

Profesor Ian Givens sa Univerziteta Reading upozorava da su mnoge žene, posebno mlađe generacije, prestale konzumirati mliječne proizvode, zbog čega unose manje kalcija od preporučenih količina.

– Ovi nalazi snažno podupiru održavanje odgovarajuće konzumacije mliječnih proizvoda kao dijela uravnotežene prehrane, zaključio je profesor Givens.

Iako je potrebno dodatno istraživanje, ovaj rad naglašava važnost kalcija u prehrani te pruža snažnu podršku ideji da jednostavne prehrambene promjene mogu imati značajan utjecaj na prevenciju bolesti.

VEZANO

Garminov novi monitor otkucaja srca pruža precizne podatke korisne sportistima