Marx.ba
Carine Donalda Trumpa uzdrmale su tržišta u ponedjeljak, s skokom dolara i padom globalnih tržišta dionica dok ulagači žure procijeniti kako će nameti utjecati na SAD i njegove najveće trgovinske partnere.
Američki dolar porastao je više od 1,3 posto u odnosu na košaricu valuta, poslavši kanadski dolar na najniži nivo od 2003. Meksička valuta pala je za gotovo 3 posto, dok je euro skliznuo 1,3 posto.
Azijske su dionice pale dok su futuresi američkih dionica također oštro pali, pri čemu su ugovori koji prate referentnu vrijednost S&P 500 izgubili 2 posto, a oni koji prate Nasdaq 100 klizili su 2,6 posto.
Evropski terminski ugovori također su pali, pri čemu je Euro Stoxx 50 pao za 2,4 posto.
Ovi su potezi uslijedili nakon što je Trump u subotu uveo carine od 25 posto na uvoz iz Meksika i Kanade, s nižim nametom od 10 posto za kanadsku energiju i novim carinama od 10 posto na uvoz iz Kine. Također je zaprijetio carinama protiv EU.
Trump je u objavi na Truth Socialu, svojoj društvenoj mreži, priznao da će “možda” biti “nešto boli” od njegovih carina.
– Ali sve će to biti vrijedno cijene koja se mora platiti, napisao je u nedjelju, prenosi Seebiz.
Globalne investicijske banke upozorile su da će carine pogoditi američku ekonomiju zajedno s ostatkom svijeta. Analitičari UBS-a i Morgan Stanleya predviđaju da bi, ako se carine održe, ove godine mogli prepoloviti rast realnog BDP-a SAD – smanjivši ga za više od 1 postotnog boda.
Prinos na američke dvogodišnje trezorske obveznice porastao je za 0,04 postotna boda na 4,23 posto, dok je prinos na 10-godišnje obveznice pao za 0,03 postotna boda na 4,5 posto.
Ekonomisti su upozorili da će carine vjerojatno ubrzati inflaciju u SAD.
– Najjasnija implikacija je jači dolar. Duga dolarska pozicija je najčišći, najjasniji izraz trgovinskog rata koji se sada pokreće. Valute koje će najviše trpjeti su one protiv kojih se nameću carine, rekao je Eric Winograd, glavni ekonomist u AllianceBernsteinu, napominjući da “postoje dobri argumenti da će dioničko tržište malo trpjeti”.
Japanski izvozni indeks Nikkei 225 pao je 2,8 posto, dok je Topix pao 2,4 posto. Južnokorejska referentna vrijednost Kospi pala je za 3,1 posto, a won je pao za 1,1 posto u odnosu na dolar na 1469,7 Wona.
Indeks Hang Seng u Hong Kongu pao je za 0,7 posto, predvođen padom kineskih kompanija koje kotiraju na tom području. Berza u kontinentalnoj Kini zatvorena je do srijede.
Kineski offshore renminbi, kojim se trguje slobodno, skliznuo je čak 0,7 posto na 7,37 Rmb za dolar u ponedjeljak ujutro prije nego što je smanjio svoje gubitke.
Cijene nafte također su porasle u ranoj azijskoj trgovini, pri čemu je međunarodna referentna sirova nafta Brent porasla za 0,6 posto na 76,13 dolara po barelu.
Druge robe koje se tretiraju kao zamjene za kineski i globalni ekonomski rast pale su. LME bakar pao je za 0,7 posto na 9.064 dolara po toni, dok su nikal i aluminij pali za više od 1 posto.
George Saravelos iz Deutsche Bank rekao je da su najave tarifa “na najjastrebljem kraju protekcionističkog spektra koji smo mogli zamisliti”, te da tržišta moraju “strukturalno i značajno promijeniti premiju rizika trgovinskog rata”.
Meksički pezo je oštro pao posljednjih sedmica jer su trgovci pomno proučavali najave nove Trumpove administracije tražeći naznake o carinama.
VEZANO