Marx.ba
Samo tri posto vode na Zemlji nije slano. Količina je to koja je, zajedno s tehnologijom, već omogućila ljudima da dosegnu gotovo osam milijardi populacije.
Nasuprot tome, 97 posto vode na Zemlji nije pitko. Nastojeći iskoristiti taj beskrajni rezervoar potencijala, tim s MIT-a i šangajskog univerziteta Jiao Tong razvio je desalinizator veličine aktovke koji koristi “termohalinsku” cirkulaciju sličnu onoj u samom okeanu.
Prototip pasivnog alata za desalinizaciju na solarni pogon može proizvesti 4-6 litara čiste vode na sat. Rezultat je to američko-kineske saradnje naučnika koji su tako stvorili najjeftiniji i najbrži način za pročišćavanje morske vode.
Termohalinsku cirkulaciju NASA opisuje kao “veliku okeansku pokretnu traku” i događa se kada voda u polarnim područjima postane slanija zbog isparavanja i otapanja morskog leda.
– Prvi put je moguće da voda, proizvedena sunčevom svjetlošću, bude još jeftinija od vode iz česme, rekao je Lenan Zhang, istraživač u Laboratoriju za istraživanje uređaja MIT-a.
– Ovo otvara mogućnost solarne desalinizacije za rješavanje problema u stvarnom svijetu, poručio je.
Za obalne zajednice širom svijeta s malo državnog novca i problemima s nedostatkom vode, proizvod ima velik potencijal. Sve komponente destilatora dizajnirane su za životni vijek od 10 godina.