Marx.ba
Svjetski ekonomski forum (WEF) procjenjuje da će 78 miliona novih radnih mjesta biti stvoreno širom svijeta do 2030. godine sukladno promjenama globalnih trendova u tehnologiji, ekonomiji, prijelazu zelene energije, demografiji i drugim područjima.
Tehnološki razvoj, geopolitičke i ekonomske napetosti i drugi globalni pritisci oblikuju nove sektore i radna mjesta širom svijeta, navodi se u izvještaju WEF-a (Svjetski ekonomski forum) “Budućnost poslova 2025”.
Neki od najbrže rastućih poslova u svijetu povezani su s tehnologijom i uključuju pozicije u velikim kompanijama za umjetnu inteligenciju (AI), dok se također očekuje porast poslova kao što su vozači, dostavljači, građevinski radnici, učitelji i medicinske sestre.
U međuvremenu, najbrže nestaju poslovi na činovničkim i sekretarskim pozicijama, kao što su administrativni pomoćnici, izvršni sekretari, poštanski službenici, bankovni šalteri i službenici za unos podataka.
Izvještaj, koje se temelji na podacima iz preko 1.000 kompanija, otkriva da jaz u vještinama i dalje predstavlja najznačajniju prepreku poslovnoj transformaciji, pri čemu će se gotovo 40 posto potrebnih vještina na radnom mjestu promijeniti, a 63 posto poslodavaca već navodi to kao ključnu prepreku s kojom se suočavaju.
Očekuje se brz rast potražnje za tehnološkim vještinama poput umjetne inteligencije, analize velikih podataka i kibernetičke sigurnosti, ali ljudske vještine, poput kreativnog razmišljanja, otpornosti, fleksibilnosti i prilagodljivosti, i dalje će biti ključne.
Kombinacija obje vrste vještina bit će sve važnija na brzo promjenjivom tržištu rada.
– Trendovi poput generativne umjetne inteligencije i brzih tehnoloških promjena preokreću industrije i tržišta rada, stvarajući neviđene prilike, ali i duboke rizike. Sada je pravo vrijeme da poslovni sektor i vlade zajednički rade, ulažu u vještine i izgrade pravednu i otpornu globalnu radnu snagu, smatra Till Leopold, voditelj odjela za rad, plaće i stvaranje radnih mjesta pri Svjetskom ekonomskom forumu, prenose Financije.
VEZANO