Marx.ba

Radi što brže prilagodbe bh. kompanija standardima poslovanja u Evropskoj uniji, Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine organizovala je drugi ciklus edukacija o CBAM uredbi u Sarajevu, Tešnju, Zenici, Mostaru, Banjoj Luci, Tuzli, Bijeljini i Bihaću. Edukacije pod nazivom „Mehanizam prekograničnog poravnanja emisije ugljika (CBAM) – utjecaj na poslovanje kompanija u BiH i izrada izvještaja o emisijama, koje su održane u periodu od decembra 2024. do aprila 2025. godine, okupile su ukupno 111 učesnika, predstavnika kompanija iz cijele BiH.
Fokus edukacija bio je na praktičnoj pripremi izvještaja o emisijama CO2, kroz praktičan rad i primjere pripreme CBAM izvještaja, sa ciljem osposobljavanja kompanija da samostalno pripreme svoje izvještaje o CO2 emisijama. Radionice su bile interaktivne i primarno su se fokusirale na CBAM izvještavanje u metaloprerađivačkom sektoru, ali su prisustvovali i predstavnici drugih industrijskih sektora, imajući u vidu da će se obaveza CBAM izvještavanja u narednom periodu, osim dosadašnjih šest sektora, postepeno prenositi i na druge sektore privrede.
CBAM mehanizam, kao dio Evropskog zelenog dogovora, direkno utiče na ublažavanje klimatskih promjena i pomaže ostvarenje cilja da Evropska unija do 2050. godine postane klimatski neutralna. Donošenje CBAM uredbe ima direktan uticaj na kompanije u Bosni i Hercegovini koje imaju obavezu izvještavanja emisija za pojedine industrije. Industrijski sektori na koje se, u ovom trenutku, odnosi CBAM uredba EU su cement, željezo i čelik, aluminijum, vještačka đubriva, električna energija i vodonik. U periodu 2024.-2025. godina kompanije imaju obavezu kontinuiranog kvartalnog izvještavanja, a plaćanje CO2 emisija (kupovina CBAM certifikata) počinje 2026. godine. CBAM uredba EU će uticati na treće zemlje u smislu unaprijeđenja zakonodavstva vezano za klimatske promjene, te motivirati kompanije da što više ulažu u obnovljive izvore energije, energijsku efikasnost i cirkularnost proizvoda.
Na radionicama su predstavljeni osnovni zahtjevi CBAM uredbe i dosadašnja iskustva iz BiH, a učesnici su imali priliku samostalno popuniti ogledne izvještaje, uz stručno vođenje predavača. Radionice su omogućile direktne konsultacije i razmjenu praktičnih informacija, što je učesnicima znatno olakšalo razumijevanje procedura izvještavanja, koje je neophodno za plasman proizvoda na tržište Evropske unije u okviru šest pomenutih industrijskih sektora.
Prvi ciklus edukacija VTK BiH o CBAM uredbi je realizirala u saradnji sa EU4Energy projektom u Sarajevu, Banjoj Luci, Mostaru, Zenici, Tuzli, Tešnju i Bihaću krajem 2023. i početkom 2024. godine.
VEZANO
Sastanak o predmetu „Viaduct protiv BiH“: Rukovodstvo CBBiH će zaštiti imovinu institucije