N. D.
Kakva je, u digitalnoj eri, kvaliteta digitalnog života u BiH? Istraživanje koje provodi Surfshark (Indeks digitalne kvalitete života (DQL)) kaže – dosta slaba. Od 121 obuhvaćene države BiH je na 84. poziciji.
Prema ovom istraživanju koje kvalitetu digitalnog života ocjenjuje u pet kategorija (kvaliteti interneta, priuštivosti interneta, e-sigurnosti, e-infrastrukturi i e-vladi) naša zemlja ima najbolji rezultat u pristupačnosti internetu.
Kada bi se gledao samo taj segment bili bi 54. na listi, ali smo po kvaliteti interneta, tako bar kaže analiza, tek na 100. poziciji. U kategoriji infrastrukture smo na 87., elektronske sigurnosti na 87., a e-vlada kategoriji tek na 97. poziciji od 121 zemlje.
Prema riječima Gabriele Racaityte Krasauske, glasnogovornice Surfsharka, digitalna kvaliteta života danas uveliko utječe na kvalitetu života općenito.
– Ne možemo drugačije na to gledati kada toliko svakodnevnih aktivnosti, uključujući posao i obrazovanje, radimo putem interneta, kaže glasnogovornica Surfsharka ističući da je baš zato svakoj državi ključno znati koje su joj slabe i dobre tačke.
Što se ukupnog poretka tiče, građani Francuske uživaju najveću kvalitetu digitalnog života, a slijede ih građani Finske i Danske. Prednosti digitalizacije, općenito, najviše uživaju Evropljani jer je čak devet od 10 država s najvećim DQL indeksom u Evropi.
Inače, najbrži fiksni internet ima Singapur – 300 Mbps-a, a najbrži mobilni Ujedinjeni Arapski Emirati – 310 Mbps-a.
Analiza donosi još jednu zanimljivost. Pokazuje tako da bogatstvo, odnosno BDP po stanovniku, ne nosi nužno i digitalnu kvalitetu života. Primjerice, države zapadne Azije imaju 38 posto viši BDP po stanovniku od svjetskog prosjeka, ali je njihov DQL indeks ispod prosjeka. Najmoćnije zemlje svijeta – SAD i Kina – smjestile su se na 19. i 44. mjestu. Najlošiju digitalnu kvalitetu života imaju građani Jemena, DR Konga te Mozambika.