N. D.
Zlatan Ibrahimović je nesumnjivo jedan od najharizmatičnijih fudbalera na svijetu. Bivša zvijezda Milana, PSG-a i bivši švedski reprezentativac bosanskog porijekla, završio je fudbalsku karijeru, ali nije otišao u „pravu penziju“ budući da ima mnogo firmi po svijetu koje je osnovao.
Zvijezda koja upravlja imidžom
Naime, novac koje je zaradio kao fudbaler, Ibrahimović je ulagao što u nekretine što u raznorazne biznise. Tako je, kako piše „Imperial„, Zlatan nekoliko svojih firmi prebacio na majku Julku i polubrata Aleksandra Đorđevića, a jedna od firmi je „Kekgs Enterprise AB„. Švedski trgovački registar pokazuje kako je ta firma registrovana i za televizijsku i filmsku produkciju.
S obzirom na to da je Zlatan zvijezda koja upravlja i svojim imidžom i živi i od profita svog brenda „Z„, ali i novaca koji pristižu od produkcije knjige i drugih stvari, ne čudi da je ta firma registrovana i za produkciju.
Druge dvije firme u kojima je aktivan Zlatanov polubrat su one u kojima upravljačku ulogu ima i majka Jurka. Radi se o firmama „Pestolla Holding AB„ i „Pestolla AB„. Obje firme su povjerene advokatskoj firmu Fredersen Advokatbyra AB iz Malmea. Inače, švedski mediji su uočili kako Zlatan Ibrahimović voli naširoko da priča o svojim ulaganjima u brendove odjeće, energetska pića i parfeme.
Međutim, konstatovali su da u pozadini superzvijezda također vodi niz nepoznatih firmi koje nikad ne spominje. Postavlja se pitanje zašto je Zlatan diskretan kada se radi o ulaganjima u nekretnine kad je poznato da sve što dotakne pretvori u zlato.
Tako je kroz saradnju s njim jedan energetski napitak gotovo udvostručio promet, parfem Zlatan bio je na vrhu liste prodaje u mjesecima nakon lansiranja. Veliki poslovni interes uzeo je maha kada je Zlatan početkom 2010. godine počeo da sarađuje sa stručnjakom za brendove Mikom Lepistoom. Nakon saradnje uslijedila je autobiografija „Ja sam Zlatan„ kojom je Ibrahimović postigao veliki uspjeh. Tada je napravljena medijska aplikacija koja je bila jedan od rijetkih promašaja.
Zlatan pri tome vodi vlastitu firmu, a dijelom sarađuje sa firmama u kojima vidi dugoročni potencijal.
Otvoren za saradnju
Švedski mediji su uočili da je vrlo otvoren po pitanju svoje saradnje s drugim kompanijama brendovima, ali da nikad ne govori o jednom dijelu svog biznisa. Radi se o holdinzima i firmama preko kojih upravlja svojim carstvom nekretnina.
Jedna od kompanija zove se „Pestolla Holding AB„, čiji se upravni odbor sastoji isključivo od Zlatanove majke i polubrata. Tako je preko te firme kupio bivšu crkvu u Stokholmu za 9,24 miliona eura. Dvije godine kasnije Zlatan je kao privatnik kupio crkvu za 110 miliona. Zlatan je osnovao novi holding „Unknown AB„.
I pored skromnog naziva, firma posjeduje prava na robnu marku Zlatan (registrirana od 2003.) i u kratkom vremenu napravila je izvanredne poslove – u prvih osam mjeseci poslovanja ostvarila je dobit od skoro 12 miliona eura nakon oporezivanja. Prema godišnjem izvještaju „Unknown AB„ iz 2016. bilo je vidljivo kako je ta firma neposredno nakon osnivanja odmah bila vrlo jaka i bogata. Imala je 23 miliona eura u kapitalu, te 14 miliona eura na računu, na strani aktive te neka neodređena potraživanja u iznosu 9 miliona eura.
Objašnjenje velikog dobitka nalazi se u Zlatanovoj saradnji sa Vitamin Wellom u kojem je njegova firma u jednom momentu upisala deset posto udjela koji je kasnije prodat trećoj strani. Ništa nije nelegalno, već samo poslovno savršeno.
– Čini se da Zlatan ulazi i radi poslove koje fakturiše, ali za koje nije plaćen u novcu, već udjelima u firmama za koju je radio. Onda to prvo postaje potraživanje (kada čeka isplatu), a zatim dionice, kada ne dobije isplatu, nego dobije dionice, analizirao je jednom prilikom švedski finansijski stručnjak Peter Malmqvist.
Zlatan je kupio i udjele u proizvođačima igara na isti način. Radilo se o e-sport firmi „Challengermode AB„ pa tako posjeduje 12,5 posto dionica u studiju za igre „Isbit Games AB„.
Zlatan je zbog firme „Unknown AB„ bio u aprilu 2021. bio pred suspenzijom. Naime, najbolji švedski nogometaš svih vremena tada se našao u neugodnoj situaciji jer kompanija u kojoj je on jedan od investitora imala 10 posto dionica u jednoj kladionici, a FIFA i UEFA zabranjuju da igrači imaju finansijsku korist od kladionica, pisao je tada švedski dnevnik „Aftonbladet„.
Poseban mentalni sklop
Međutim, Zlatan je okačio kopačke o klin tako da sada bez ikakvih problema i ograničenja može upravljati svojim udjelima, biznisom, nekretninama…
– On je skoro više biznismen nego fudbaler, kaže za „EFE„ jedan od njegovih partnera Giorgio Pautrie, osnivač kompanije dijetetskih suplemenata „Dante SM„ i Ibrahimovićev partner od 2019. godine sa brendom žvakaćih guma Mind The Gum.
Šveđanin je uspješno investirao i u takozvane paddle teniske terene Padel Center, dobro poznate u Švedskoj, a u fazi je širenja i u Italiji. On također ima novca u finansijskim konsultantskim firmama, kao što je Cirooo, osnovan zajedno s igračima poput Marca Verrattija ili Brazilca Maxwella.
– Pokazuje da ima mentalni sklop preduzetnika, da ima ideje i da zna kako da ih proda. Pametan je, promovirao se kao snažan lik, sa samopouzdanjem i zna da ovaj imidž funkcionira, prodaje se. Ali u stvarnosti je smireniji, više nego dostupan i radi predano, rekao je Pautrie.