Marketing X Business

Jedan od najvećih svjetskih ulagača u Bitcoin iznio optimističnu prognozu za kretanje cijene

Marx.ba

(Foto: Ilustracija)

Američki preduzetnik i jedan od najglasnijih zagovornika Bitcoina, Michael Saylor, ponovno je uzdrmao finansijsku javnost svojim najnovijim predviđanjem. Prema njegovoj procjeni, cijena jednog Bitcoina mogla bi do 2045. godine doseći nevjerojatnih 13 miliona dolara, što bi mu osiguralo status dominantne globalne imovine.

Ova smjela prognoza dolazi u trenutku kada Bitcoin i dalje bilježi impresivan rast, a institucionalni ulagači sve ozbiljnije razmatraju njegov potencijal kao dugoročnu pohranu vrijednosti. No, je li takav scenarij moguć?

Govoreći na konferenciji Bitcoin 2024 u Nashvilleu u julu prošle godine, Saylor je objasnio kako njegova projekcija od 13 miliona dolara po Bitcoinu nije nerealna ako se uzme u obzir dugoročni trend rasta.

– Trenutno, pri cijeni od oko 65.000 dolara, Bitcoin ima tržišnu kapitalizaciju od 1,3 biliona dolara, što je tek 0,1% globalnog bogatstva. Za dostizanje nivoa od 13 miliona dolara do 2045. godine, Bitcoin bi trebao ostvarivati prosječni godišnji prinos od 29 posto. Na tom nivou, njegova tržišna kapitalizacija iznosila bi 280 biliona dolara, čineći 7% ukupnog globalnog bogatstva, rekao je Saylor, prenosi Poslovni puls.

Usporedimo li to s današnjim tržištima, ovakav scenarij bi značio da Bitcoin postaje vrijedniji od cijelog tržišta nekretnina, zlata i dijela berzanskih indeksa zajedno. Saylor je iznio i alternativne scenarije koji predviđaju znatno veći, ali i manji rast Bitcoina.

Prema optimističnom scenariju, Bitcoin bi mogao dosegnuti čak 49 miliona dolara, čineći 22% globalnog bogatstva. S druge strane, pesimistični scenarij predviđa rast na “samo” 3 miliona dolara, što bi i dalje predstavljalo 2% svjetskog bogatstva.

Bez obzira na konkretne brojke, poruka je jasna – Saylor vjeruje da će Bitcoin u idućim desetljećima apsorbirati značajan dio kapitala koji se trenutno nalazi u tradicionalnim finansijskim instrumentima poput dionica, državnih obveznica i nekretnina.

VEZANO

CBAM i konkurentnost: Koji su izazovi pred bh. izvoznicima