Marketing X Business

Kako investirati u S&P 500 index: Fond s kojim posjedujete tržište, umjesto da ga pokušavate pobijediti

N. D.

(Foto: FXempire)

S&P 500 je berzanski indeks koji prati cijene dionica 500 najvećih javnih kompanija Public Company u Sjedinjenim Državama. Formalno je poznat kao Standard & Poor’s 500 kompozitni indeks cijena dionica, ali se obično naziva S&P 500. Ovaj indeks je jedan od glavnih alata koji se koriste za praćenje performansi američkih dionica.

Kada finansijski stručnjaci govore o tome šta se dešava na berzi, velike su šanse da misle na S&P 500. Indeksi slični S&P 500 prate cijene grupe hartija od vrijednosti. Oni imaju za cilj da predstave učinak određenog tržišta, industrije ili segmenta privrede, ili čak čitavih nacionalnih ekonomija. Postoje indeksi koji prate skoro svaku klasu imovine i poslovni sektor, od tržišta korporativnih obveznica u SAD do fjučers ugovora.

S&P 500 prati cijene dionica kompanija čije ukupne dionice u opticaju vrijede više od 10 milijardi dolara. Prateći S&P 500, lako se može uočiti da li najveće američke dionice dobijaju ili gube vrijednost. Zbog toga se S&P 500 često smatra kao reprezent za opisivanje ukupnog zdravlja berze ili čak privrede SAD.

Standard & Poor’s 500 indeksni fondovi među današnjim su najpopularnijim ulaganjima — i nije ni čudo zašto. Indeks S&P 500 na kojem se temelje ovi fondovi s vremenom se vraćao u prosjeku oko 10 posto godišnje. Kako kaže struka, sa S&P 500 indeksnim fondom vi posjedujete tržište, umjesto da ga pokušavate pobijediti.

Zapravo, legendarni investitor Warren Buffett dugo je savjetovao investitore da kupe i drže S&P 500 indeksni fond. Dakle, ako razmišljate o jednom za svoj portfelj, evo što ćete morati znati da biste započeli.

Indeksni fond je vrsta investicijskog fonda – bilo uzajamnog fonda ili ETF-a – koji se temelji na indeksu. Indeks je unaprijed postavljena zbirka dionica, a indeksni fond samo oponaša sastav dionica u indeksu, umjesto da pokušava odabrati koje će dionice imati bolji učinak. Dakle, indeksni fond je ulaganje kojim se pasivno upravlja, koje prilagođava svoje udjele samo kada se temeljni indeks promijeni.

Prvo što treba naglasiti je da je ulaganje u fondove moguće preko domaće, ali i strane brokerske kuće, a visina provizije jedna je od ključnih razlika. Provizija ide od 0,01 posto pa naviše, tako da tu treba obratiti pažnju.

Na domaćem tržištu može naići na nepovoljnije uslove nego kod stranaca, a kada se radi o ulaznim troškovima treba u vidu imatiUlaganje u fondove moguće je, naravno, preko domaće, ali i strane brokerske kuće, a visina provizije jedna je od ključnih razlika. Konkretno, brokerska kuća preko koje Banićević ulaže drži proviziju od 0,01 odsto po pojedinačnoj akciji.

On u tom pogledu naglašava da se na domaćem tržištu može naići na nepovoljnije uslove nego kod stranaca, ali da u vidu treba imati i proviziju banke.

Iznenađujuće je lako kupiti S&P 500 fond. Možete postaviti svoj račun za kupovinu indeksnog fonda na auto-pilotu, tako da gotovo nikada nećete morati nadzirati račun ili možete unijeti svoje obrte ručno.

Da biste utvrdili je li fond jeftin, trebate pogledati njegov omjer troškova. To je trošak koji će vam upravitelj fonda naplatiti tokom godine za upravljanje fondom.

Ako ulažete u investicijske fondove, također ćete htjeti vidjeti naplaćuje li vam upravitelj fonda prodajni teret, što je otmjen naziv za proviziju od prodaje. Poželjet ćete u potpunosti izbjeći ovu vrstu troškova, posebno kada kupujete indeksni fond. ETF-ovi ne naplaćuju prodajni teret.

S&P 500 indeksni fondovi imaju neke od najnižih omjera troškova na tržištu. Indeksno ulaganje već je jeftinije od gotovo bilo koje druge vrste ulaganja, čak i ako ne odaberete najjeftiniji fond. Mnogi S&P 500 indeksni fondovi naplaćuju manje od 0,10 posto godišnje. Drugim riječima, po toj stopi platit ćete samo 10 dolara godišnje za svakih 10.000 dolara koje ste uložili u fond, a moguće i jeftinije od toga.

U ulaganju, plaćanje više ne znači uvijek bolji povrat. Zapravo, odnos između naknada i povrata često je obrnut. Budući da su ti fondovi uglavnom isti, vaš izbor nije odluka “napravi ili prekini” – možete očekivati da ćete dobiti učinak indeksa, bez obzira na to, umanjen za omjer troškova ili bilo koje naknade koje plaćate. Zato su troškovi ovdje važan faktor.

Ako kupujete investicijski fond, pokušajte pronaći brokera koji vam omogućuje trgovanje vašim zajedničkim fondom bez naknade za transakciju. Ako kupujete ETF, potražite brokera koji nudi ETF-ove bez provizije, praksa koja je postala norma.

Ne morate biti bogati da biste počeli ulagati, ali trebate imati plan. A taj plan počinje određivanjem koliko ste u mogućnosti uložiti. Željeli biste redovno dodavati novac na račun i trebali biste ga planirati zadržati tamo najmanje tri do pet godina kako biste tržištu omogućili dovoljno vremena da se podigne i oporavi od bilo kakvih velikih padova.

Što ste manje u mogućnosti ulagati, važnije je pronaći brokera koji vam nudi niske naknade, jer to je novac koji bi inače mogao ući u vaša ulaganja.

Sve dok je vaš vremenski horizont tri do pet godina ili duže, S&P 500 indeksni fond mogao bi biti dobar dodatak vašem portfelju. Međutim, svako ulaganje može donijeti slab povrat ako se kupi po precijenjenim cijenama. Ipak, to se nije pokazalo problemom za ove fondove, jer ulagači uživaju oko 10 posto godišnjeg povrata u prosjeku tokom dugih vremenskih perioda.

Razmislite o kupovini tokom određenog vremenskog perioda koristeći metodu poznatu kao prosjek troškova u dolarima. Čineći to, širite kupovne bodove i izbjegavate praksu “tempiranja tržišta”. Ovaj vam pristup može pomoći da iskoristite sve padove tržišta koji se povremeno dogode.

Uglavnom, kupovina S&P 500 indeksnog fonda može biti mudra odluka za vaš portfelj, a to je jedan od razloga zašto ga Warren Buffett dosljedno preporučuje ulagačima. Zapravo je lako pronaći jeftin fond i otvoriti brokerski račun, čak i ako imate samo osnovno znanje o tome što trebate učiniti. Tada ćete s vremenom moći uživati u solidnoj izvedbi S&P 500.

Neki do najpoznatijih fonsova su: Vanguard 500 Index Fund s oznakom VOO, SPDR S&P 500 ETF Trust s oznakom SPY, iShares Core S&P 500 ETF s oznakom IVV, SPDR Protfolio S&P 500 ETF s oznakom SPLG, Invesco S&P 500 Growth ETF s oznakom SPZG, Vanguard S&P 500 Value Index Fund s oznakom VOOV…

Šta donosi S&P 500 index ulagaču:

Vlasnik mnogih kompanija: Ova sredstva omogućuju vam držanje udjela u stotinama dionica, čak i ako posjedujete samo jednu dionicu indeksnog fonda.

Diversifikacija: Ova široka zbirka kompanija znači da smanjujete rizik diverzifikacijom. Loša izvedba jedne kompanije neće vam toliko naštetiti kada imate mnogo kompanija.

Niska cijena: Indeksni fondovi obično imaju nisku cijenu (niski omjeri troškova) jer se njima upravlja pasivno, a ne aktivno. Kao rezultat toga, više vašeg teško zarađenog novca ulaže se umjesto da se plaća upraviteljima fondova kao naknade.

Solidna izvedba: Vaši će prinosi zapravo biti jednaki učinku S&P 500, koji je historijski bio oko 10 posto godišnje u prosjeku tokom dugih perioda.

Jednostavan za kupovinu: Puno je jednostavnije ulagati u indeksne fondove nego kupovati pojedinačne dionice, jer to zahtijeva malo vremena i nema stručnosti za ulaganje.

VEZANO

Centralna banka BiH donijela Strateški plan za naredne tri godine