Marx.ba
![](https://marx.ba/wp-content/uploads/2025/02/lvmh-1024x689.png.pagespeed.ce.WEgGpTj9S2.png)
Prema podacima platforme Fintrx, koja prati ulaganja privatnog kapitala, Aglaé Ventures, Bernarda Arnaulta je u 2024. godini učestvovao u pet investicija povezanih s umjetnom inteligencijom. Iako iznosi pojedinačnih ulaganja nisu objavljeni, ukupna vrijednost finansijskih rundi u kojima je Aglaé učestvovao premašila je 300 miliona dolara.
Najveće finansiranje ove godine odnosi se na francuski startup H, nekada poznat kao Holistic AI, koji razvija opću umjetnu inteligenciju (AGI). Kompaniju su osnovali bivši članovi Googleovog DeepMind AI odjela, a među ulagačima se nalaze i investicijska kompanija Accel Partners te Wendy i Eric Schmidt, bivši izvršni direktor Googlea. U maju je H osigurao 220 miliona dolara, čime je procijenjena vrijednost kompanije dosegnula 370 miliona dolara, piše Lider.
Osim toga, Aglaé je učestvovao u 25 miliona dolara vrijednoj seed rundi za Lamini, kompaniju iz Palo Alta specijaliziranu za primjenu umjetne inteligencije u poslovnim sistemima. U aprilu je Aglaé uložio i u 12 miliona dolara vrijednu seriju A finansiranja za Proximu, njujoršku kompaniju koja razvija AI alate za digitalni marketing.
Širenje portfelja
Među ostalim investicijama Aglaéa u umjetnu inteligenciju ističe se učešće u 27 miliona dolara vrijednoj seed rundi za Borderless AI, kanadsku platformu za upravljanje ljudskim resursima temeljenu na umjetnoj inteligenciji. Također, Aglaé je bio dio 43 miliona dolara vrijedne investicijske runde za Photoroom, francuski AI alat za uređivanje fotografija.
Iako se čini da su AI investicije tek nedavna strateška odluka, Aglaé je još između 2017. i 2019. godine sudjelovao u četiri finansijske runde za Meero, parišku kompaniju specijaliziranu za generiranje fotografija pomoću umjetne inteligencije.
Diversifikacija ulaganja
Osim AI sektora, Aglaé Ventures je 2024. ulagao i u druge industrije, primjerice u u Sonarverse, blockchain kompaniju iz Kalifornije, te Shimmer, startup iz San Francisca koji nudi digitalni coaching za osobe s ADHD-om.
Od 2017. godine kompanija je ukupno realizirala 153 investicije, od čega su 53 bile u tehnološkom sektoru, 17 u potrošačkim dobrima, 13 u poslovnim uslugama te 12 u financsijskim uslugama. Među značajnim ulaganjima nalaze se i Noom, digitalna zdravstvena platforma, te World Music Media, aplikacija za stvaranje muzike. Aglaé je također učestvovao u finansiranju Back Marketa, francuske platforme za prodaju obnovljenih elektroničkih uređaja, koja je 2022. dosegla vrijednost od 5,7 milijardi dolara.
Strateško ulaganje izvan luksuza
Iako se porodično bogatstvo Arnaultovih ponajviše oslanja na LVMH, gdje posjeduju 48 posto dionica i kontroliraju 64 posto glasačkih prava, Aglaé Ventures rijetko ulaže u luksuzni sektor.
Porodica Arnault, poznata i po svojoj strasti prema umjetnosti, bila je investitor u 9,5 miliona dolara vrijednu rundu finansiranja za LaCollection, digitalnu platformu za umjetnost. Također, Aglaé je učestvovao u 108 miliona dolara vrijednoj investiciji za Chrono24, platformu za trgovinu luksuznim satovima.
Iako je Bernard Arnault poznat po svojoj posvećenosti luksuznim brendovima i vrhunskoj izradi, on je istodobno veliki zaljubljenik u tehnologiju i rani ulagač u brojne uspješne startupove pa se može pohvaliti da je bio i rani investitor u Netflix (1999.), Spotify (2014.) i Airbnb (2015.).
Govoreći u maju na LVMH Innovation Awards, Arnault je podsjetio da je već devedesetih godina uložio u 75 startupa.
– Neki su uspjeli, a mnogi nisu. No, mentalitet startupa vrlo je blizak našim vrijednostima: kreativnosti, kvaliteti – sve mora funkcionirati – poduzetničkom duhu i značenju,rekao je tada Arnault.
VEZANO
Osnivač Facebooka sve bogatiji: Zuckerberg od početka godine “jači” za 40 milijardi dolara