Marketing X Business

Novo veliko tržište: U budućnosti bismo mogli, uz Olimpijske imati i Olimpijske esport igre

Marx.ba

(Izvor: Ecuavisa)

Profesionalni sportisti širom svijeta odbrojavaju posljednje mjesece uoči Olimpijskih igara koje bi se 2024. godine trebale održati u Parizu. Upravo bi Olimpijske igre u Parizu po prvi put trebale ugostiti i nešto drugačije sportiste. One koji svoje vrhunske rezultate postižu koristeći računare.

Govorimo o esportašima koji bi svoje sposobnosti trebali po prvi put pokazati i na ovim Olimpijskim igrama, ali hoće li i tamo ostati za sljedeće Olimpijske igre, tek će se odlučiti.

Ako pitate predsjednika Međunarodnog olimpijskog komiteta, Thomasa Bacha, esportu i esportistimaa trebalo bi osigurati prostor na kojem bi se mogli ravnopravno takmičiti. A to je, po njegovom mišljenju, zasebne esport Olimpijske igre.

– Digitalna revolucija, a posebno umjetna inteligencija i esportovi, nude nam ogromne mogućnosti. Moramo ih odmah uhvatiti. Zbog toga Komisija za esport MOK-a proučava stvaranje Olimpijskih esport igara. Ovaj novi pothvat esport zajednica je prihvatila s entuzijazmom. Zaista postavljamo nove temelje. Snažan zamah potvrđuje veliki potencijal koji za nas predstavlja ovaj uzbudljivi digitalni projekt. Kakav god oblik Olimpijske esport igre poprimile, naši parametri i uvjeti su postavljeni. Ostat ćemo vjerni našim vrijednostima – olimpijskim vrijednostima mira, poštovanja, nediskriminacije i solidarnosti, naveo je u svojoj novogodišnjoj poruci Bach.

Podsjetimo, MOK još je 2021. godine pokrenuo virtuelnu Olimpijsku seriju te 2022. Olimpijska sedmica esportova tokom kojeg su se esportisti takmičili u 10 računarskih igara sportske tematike – bejzbol, streljaštvo, moto sport, biciklizam, šah, streljaštvo, jedrenje, tae-kwon-do, ples i tenis.

Je li to dovoljno za Olimpijske esport igre ili će MOK posegnuti za nekim drugim popularnim igrama kao što su dosadašnja FIFA ili pak Counter Strike, za sad nije poznato.

No, da se MOK okreće sve više tehnologiji i digitalizaciji, ne bi li tako privukao i mlađu publiku, pokazuje Bachova poruka o uvođenju umjetne inteligencije.

– Kada je riječ o umjetnoj inteligenciji, naš imperativ “promijeni se ili budi promijenjen” dobiva novo značenje. Želimo iskoristiti transformativnu moć umjetne inteligencije za podršku sportistima i poticanje razvoja sporta. Ovdje se radi o prepoznavanju talenta; stvaranje individualiziranih metoda treninga; učiniti ocjenjivanje objektivnijim; prilagođavanje individualnog iskustva gledanja milijardi olimpijskih navijača. Mogućnosti su bezgranične…, poručio je Bach.