Marx.ba
U današnjem brzom svijetu, kada nam tehnološki napredak život čini sve ugodnijim, lako je upasti u zamku sjedilačkog načina života. S dugim satima provedenim za radnim stolom, ispred ekrana ili u vožnji automobilom fizička aktivnost često pada u drugi plan.
Međutim, posljedice nedostatka kretanja nadilaze samo fizičku spremnost. Iznenađujuće, postoje suptilni znakovi koji pokazuju da se ne krećete dovoljno, što utječe na vaše fizičko i mentalno blagostanje.
Evo koji su očekivani pokazatelji.
Stalni umor
Iako se može činiti kontraintuitivnim, stalni umor zapravo može biti znak nedovoljne tjelesne aktivnosti. Kada vaše tijelo ostane sjediti duže vrijeme, to može dovesti do smanjene nivoa energije i osjećaja letargije.
Redovna tjelovježba pomaže potaknuti cirkulaciju, povećati dotok kisika u tkiva i poboljšati ukupnu razinu energije. Ako ste stalno umorni iako ste dovoljno spavali, možda je vrijeme da uključite više kretanja u svoju dnevnu rutinu.
Poteškoće s koncentracijom
Jeste li primijetili pad svoje sposobnosti koncentracije? Nedostatak kretanja mogao bi biti faktor koji pridonosi. Tjelesna aktivnost povezana je s poboljšanom kognitivnom funkcijom i mentalnom jasnoćom.
Kada pomičete tijelo, povećavate dotok krvi u mozak, što pomaže u izoštravanju vašeg fokusa i kognitivnih sposobnosti. Uključivanje kratkih naleta aktivnosti tokom dana može pomoći u borbi protiv mentalnog umora i poboljšati razinu koncentracije.
Promjene raspoloženja i razdražljivost
Sjedilački način života može utjecati na vaše mentalno zdravlje, dovodeći do promjena raspoloženja, razdražljivosti i povišenog nivoa stresa. Tjelovježba prirodno popravlja raspoloženje, oslobađa endorfine koji potiču osjećaj sreće i blagostanja.
Kada se ne krećete dovoljno, propuštate ove dobrobiti za poboljšanje raspoloženja, zbog čega se možete osjećati razdražljivo i emocionalno iscrpljeno. Dodavanje redovne tjelovježbe u vašu rutinu može vam pomoći stabilizirati raspoloženje i smanjiti stres i tjeskobu.
Probavni problemi
Iznenađujuće, nedostatak kretanja također može utjecati na vaš probavni sistem.
Kada sjedite, probava se usporava, što dovodi do nadutosti, zatvora i nelagode. Uključivanje lagane tjelovježbe, poput šetnje nakon jela, može pomoći probavi i ublažiti probavne probleme.
Loše držanje i ukočenost mišića
Sati provedeni sjedeći za stolom ili pogrbljeni na kauču mogu naštetiti vašem držanju i doprinijeti ukočenosti i napetosti mišića.
Nedostatak kretanja dovodi do slabljenja mišića i neuravnoteženog držanja, povećavajući rizik od bolova u leđima i drugih mišićno-koštanih problema. Uključivanje redovnih pauza za istezanje i kretanje tokom dana može poboljšati fleksibilnost, ublažiti ukočenost mišića i održati dobro držanje.
Loš kvalitet sna
Ako se borite da se dobro naspavate, nedostatak kretanja tokom dana mogao bi biti faktor koji tome pridonosi. Dokazano je da redovnaa tjelovježba potiče bolju kvalitet sna smanjenjem stresa, tjeskobe i nesanice.