Marketing X Business

Oni ne žele čekati starost: Gen Z uvodi novi trend – šta su to mikropenzije

Marx.ba

(Foto: Ilustracija)

Mnogi sanjaju o danu u kojem će otići u penziju i ostaviti iza sebe naporne smjene, beskonačne e-mailove i iscrpljujuće obaveze. No dok tradicionalna penzija dolazi nakon više desetljeća rada i štednje, pripadnici generacije Z uvode novu praksu – mikropenzije.

Mikromirovine iliti mikropenzije podrazumijevaju duže neplaćene pauze tokom radnog vijeka – osmišljene kao način da se spriječi burnout, pronađe veće zadovoljstvo u poslu i očuva mentalno zdravlje. Iako ovaj trend predvodi generacija Z, istraživanje kompanije Side Hustles pokazuje da o mikromirovinama razmišlja čak 10 posto svih zaposlenih, a njih 75 posto smatra da bi poslodavci trebali omogućiti takve duže odmore bez plaće.

Ipak, stručnjaci upozoravaju da ovakve odluke mogu dugoročno utjecati na finansije i karijeru, piše Fast Company.

Kako funkcioniraju

Za razliku od klasičnih godišnjih odmora, mikromirovine podrazumijevaju namjerne i duže neplaćene dopuste, ponekad i odlazak s radnog mjesta s namjerom povratka tek kada osoba ponovno osjeti motivaciju za rad. Neki zaposlenici dogovaraju plan s poslodavcem koji uključuje češće neplaćene odmore, a poduzetnici koriste prednosti fleksibilnijeg rasporeda.

Joshua Charles, mladi poduzetnik čija konsultantska kompanija pomaže institucionalnim investitorima i osiguravateljima da ulažu u projekte u Africi, uzima dvosedmične pauze svakih šest mjeseci.

– Nagrađujem se putovanjima – ljeti u Evropu ili na druge destinacije – i to mi pomaže da ispunim postavljene ciljeve, kaže Charles.

Tokom tih perioda potpuno prekida poslovne aktivnosti, a klijentima i timu unaprijed najavljuje svoju nedostupnost. Tvrdi da pauze nisu negativno utjecale na njegovo poslovanje jer dio prihoda ostvaruje pasivno, prenosi Tportal.

Prednosti i rizici

Mikropenzije mnogima zvuče primamljivo, posebno onima kojima klasični godišnji odmor nije dovoljan za oporavak. Stručnjaci priznaju da takve pauze mogu spriječiti burnout i pomoći zaposlenicima da redefiniraju svoje ciljeve.

– Vrijeme za mentalni odmor jako je važno, a generacija Z drugačije gleda na radno mjesto. Za njih je sreća važan faktor, kaže finansijska savjetnica Gabrielle Siegel iz Northwestern Mutuala.

No uz rastuće troškove života, nesigurnost na tržištu rada i velika zaduženja među mladima mikromirovine donose i ozbiljne izazove.

– Ako odlazite na pauzu bez jasnog finansijskog plana, to može biti štetno za vašu dugoročnu strategiju štednje za penziju. Pauze umanjuju zaradu, smanjuju ulaganja i mogu značiti propuštanje uplata u mirovinske fondove, upozorava Siegel.

Kenyetta Nesbitt-Simmons, partnerica u konsultantskoj kompaniji Simmons HR & Talent Advisory, ističe i profesionalne rizike.

– Česti prekidi rada mogu ostaviti dojam nestabilnosti. Neki poslodavci mogu to smatrati velikim minusom kada odlučuju o unapređenju ili zapošljavanju, kaže ona.

Kako se pripremiti

Ako vas privlači ideja o mikromirovini, stručnjaci savjetuju da uštedite dovoljno novca kako biste pokrili troškove života tokom perioda bez prihoda, provjerite postoji li mogućnost dogovora o fleksibilnosti s poslodavcem, razmislite o posljedicama za plaću, beneficije i mirovinske uplate te planirate povratak na tržište rada ili karijerni zaokret ako vaša struka proživljava stagnaciju na tržištu.

Benjamin Fields, nastavnik i doktorand na Univerzitetu Berkeley, koristi mikropenziju svaki mjesec da bi putovao ili prisustvovao festivalima. Troškove pokriva plaćom i dodatnim poslom prodaje parfema.

– Novac je samo alat. Ako štedim dovoljno da u mirovini živim onako kako želim, zašto si sada ne bih priuštio malo odmora. Sve ću ionako ostaviti djeci, a oni će to vjerovatno potrošiti. Pa zašto ne uživati u životu, kaže Fields.

Unatoč tome što je svjestan toga da će mu štednja možda trpjeti, Fields tvrdi da su mu te pauze dale novu perspektivu i planira nastaviti s mikromirovinama sve do konačne mirovine.