Marketing X Business

Oni nisu uzalud ulagali u obrazovanje: Najunosnija zanimanja na svijetu

Lideri ne može biti baš svako, jako unosno zanimanje (Izvor: The Alternative Board)

Kako je ranije objavio Federalni zavod za zapošljavanje na osnovu istraživanja tržišta rada u FBiH, prema prognozama poslodavaca, najviše će se tražiti radnici iz IT sektora, ekonomisti, magistri farmacije, te mašinski i građevinski inžinjeri. Radi se o istraživanju vezanom za fakultetski obrazovane osobe.

To nije daleko od onoga što je najveća potražnja, ali i najunosnije u svijetu. Jednostavno, postoje zanimanja koja su najpopularnija i što je za uposlenike najbitnije, donose zaradu.

I dok oni kojima je zanimanje vrhunski sport ili muzika, imaju enormne zarade, postoje i zanimanja osoba s fakultetskom diplomom od kojih se živi dobro (ne kao vrhunski sportisti). Svakako te osobe mogu reći da su znali zašto ulažu u svoje obrazovanje.

Prema analizama stručnjaka posao glavnog izvršnog direktora jedna je od najplaćenijih profesija na svijetu. Jasno je da ovaj poziv prate visoka primanja, ali visoke odgovornosti, ali lider ne može biti baš svako.

Na drugom mjestu se nalaze medicinski stručnjaci za kojima je velika potražnja. Prema podacima „Indeeda“ najplaćeniji su kardiolozi, anesteziolozi, ortodonti, neurolozi, urolozi, ortopedi i dermatolozi, ali ne zaostaju puno ni hirurzi, ginekolozi ili faramaceuti.

Mnogi će reći da vrhunske kompanije moraju imati i vrhunske pravnike. U svijetu je to čini se svima jasno, pa je posao korporativnog pravnika u zadnje vrijeme jako popularan. Ovim kompanije smanjuju troškove, jer imaju svoje uposlenike za razliku od angažiranja advokatskih kancelarija.

Ako se pogleda sektor finansija, jedna od najplaćenijih pozicija je ona investicijskog bankara. Kompanije misle na sve, a investicijski bankar se bavi pitanjem finansija kompanije, pomažući im da osiguraju kapital za njihovo poslovanje.

Podatkovna nauka je, nesumnjivo, među 100 najbolje plaćenih poslova na svijetu, a tako je i zahvaljujući stalnom porastu potražnje za ovim zanimanjem.

Data scientist analizira „sirove“ podatake, stvara modele koji objašnjavaju određene fenomene te prezentuje dobijene procese koji pomažu u donošenju pravih odluka za dalji razvoj neke aplikacije, softvera ili platforme.

Projekt menadžeri su „arhitekti“ uspješnih projekata i ključni su za rast i razvoj svake kompanije. Njihova uloga u organizaciji je neizostavna – od vođenja tima, metoda prosuđivanja, do temeljitog poznavanja industrije u kojoj posluju. Jasno je zašto su traženi i dobro plaćeni.

Softverska industrija uvijek je u potrazi za novim talentima, nudeći jedan od najboljih poslova na svijetu, a tako je i u smislu plaće i zadovoljstva ljudi koji se bave ovim zanimanjem.

Slijede softverski inženjeri, web developeri, IoT inženjeri, menadžeri inženjeringa…