Marketing X Business

OpenAI razmatra mogućnost proizvodnje vlastitih čipova za umjetnu inteligenciju

Marx.ba

(Izvor: TCWorld)

OpenAI, firma koja stoji iza globalno popularnog ChatGPT-a, istražuje mogućnost izrade vlastitih računarskih čipova za umjetnu inteligenciju i čak je razmatrala potencijalnu metu za akviziciju, doznaje Reuters koji napominje kako u OpenAI-u još uvijek nisu donijeli konačnu odluku, već razmatraju različite scenarije koji uključuju i saradnju s drugim velikim proizvođačima čipova, kao i još veće oslanjanje na Nvidijine čipove.

Prvi čovjek OpenAI-a, Sam Altman, već se javno žalio na nedostatak specijaliziranih čipova za treniranje tehnologije umjetne inteligencije (AI). Potreba za više čipova povezana je s dvije glavne zabrinutosti koje je Altman identificirao: nedostatkom naprednih procesora koji pokreću softver OpenAI-a i astronomskim troškovima povezanim s radom potrebnim za trenirenje i održavanje kompleksnih AI sustava.

Od 2020. godine, OpenAI razvija svoje tehnologije generativne umjetne inteligencije na Microsftovom superračunalu koji koristi čak 10.000 Nvidijinih grafičkih kartica (GPU).

Pokretanje ChatGPT-a vrlo je skupo. Svaki korisnički upit OpenAI navodno stoji 4 centa, a ako se broj upita poveća na npr. deset posto onih na Googleu, OpenAI-u će biti potrebna oprema vrijedna nevjerovatnih 16 mlrd. dolara godišnje.

Ako OpenAI zaista odluči ući u pothvat proizvodnje vlastitog računarskog čipa – to će vrlo vjerovatno trajati nekoliko godina, upozorava Reuters, pa će firma do daljnjeg ostati ovisna o komercijalnim dobavljačima čipova poput Nvidije i AMD-a.

Neki veliki tehnološki divovi već godinama razvijaju vlastite procesore bez previše uspjeha.

Tako je i vlasnik Facebooka, Meta pokušao proizvesti vlastiti čip, ali bez dobrih rezultata, kompanija navodno sada radi na novoj generaciji čipova namijenjenih za treniranje tehnologije umjetne inteligencije (AI).

Microsoft, suvlasnik OpenAI-a, također razvija prilagođeni čip za umjetnu inteligenciju koji OpenAI testira, nedavno je pisao The Information.

Potražnja za specijaliziranim čipovima za umjetnu inteligenciju znatno je porasla od lansiranja ChatGPT-a prošle godine. Ti čipovi ili akceleratori za umjetnu inteligenciju potrebni su za obuku i izvođenje najnovije generacije generativne umjetne inteligencije. Nvidia je jedan od rijetkih svjetskih proizvođača čipova koji proizvodi specijalizirane čipove za umjetnu inteligenciju i iz tog razloga trenutno uvjerljivo dominira tim tržištem.