Marketing X Business

Ove dvije namirnice najnoviji su kućni trend protiv prehlade: Ojačajte imunitet i ublažite simptome gripe

Marx.ba

(Izvor: Shutterstock)

Med i bijeli luk se godinama ističu zbog svojih zdravstvenih dobrobiti pa se često kombiniraju kako bi udvostručili njihovo pozitivno djelovanje na bolesti.

– Otkrila sam da možete ojačati imunitet i ublažiti simptome gripe uz kombinaciju bijelog luka i “meda” tako što ćete im dopustiti da “fermentiraju” zajedno”, objasnila je blogerica McKenzie Wheeler za Good Morning America.

– Kada se bijeli luk fermentira, njegove su dobrobiti pojačane, rekla je nutricionistica Rhian Stephenson u intervjuu za Vogue.

Hashtag #HoneyGarlic ima 40 milijuna pregleda na TikToku, a mnogi na taj način pokazuju na društvenim mrežama što im je pomoglo u jačanju imuniteta kako se ne bi razboljeli tokom praznika. Neki su za med i bijeli luk rekli da su im promijenili život i da im je to novi omiljeni miks.

Utvrđeno je da med ima antioksidativne, antimikrobne, protuupalne, antiproliferativne, antikancerogene i antimetastatske učinke, tvrdi National Library of Medicine. Med je poznat kao sredstvo za suzbijanje kašlja, a kada se bijeli luk žvače ili zgnječi, proizvodi spojeve sumpora kao što je aliin, koji pomaže bijelim krvnim stanicama koje se bore protiv bolesti. Također proizvodi dialil disulfid i s-alil cistein, koji imaju antivirusna, protuupalna i antifungalna svojstva.

– Bijeli luk, koji se može unositi sirov, kao dodatak ili fermentiran – također jača imunitet kako bi spriječio ili smanjio težinu bolesti, uključujući običnu prehladu. Osim ljekovitih svojstava sirovog meda i bijelog luka, može vam pomoći prirodna probiotička hrana, koja je odlična za zdravlje crijeva, rekao je dr. Raj Arora za Vogue.

Neki predlažu fermentaciju meda i bijelog luka zajedno kako bi se iskoristile sve zdravstvene prednosti.

Wellness blogerica Wheeler preporučuje da dva do tri oguljena režnja bijelog luka stavite u staklenku i prekrijete ih medom, a zatim promiješate. Lagano zatvorite staklenku kako biste izbjegli stvaranje pritiska tokom fermentacije – i stavite je na hladno i suho mjesto otprilike tri do četiri sedmice prije nego što je počnete koristiti, piše New York Post.