Marx.ba
Cijene nafte mogle bi doživjeti drastičan pad u slučaju da naftni savez OPEC+ ukine postojeća smanjenja proizvodnje, rekli su analitičari koji predviđaju lošu godinu za sirovu naftu.
– Postoji veći strah od cijena nafte 2025. nego što je bilo godinama – bilo koje godine koje pamtim, od Arapskog proljeća, rekao je Tom Kloza, globalni voditelj energetskih analiza u OPIS-u, agenciji za izvještavanje o cijenama nafte.
– Mogli biste se spustiti na 30 ili 40 dolara po barelu ako se OPEC povuče i ne postigne nikakav pravi sporazum o obuzdavanju proizvodnje. Vidjeli su kako im se tržišni udio kroz godine stvarno smanjuje”, dodao je Kloza.
Pad na 40 dolara po barelu značio bi oko 40 posto brisanje trenutnih cijena sirove nafte. Globalna referentna vrijednost Brent trenutno se trguje po 72 dolara po barelu, dok su terminske cijene za američki West Texas Intermediate oko 68 dolara po barelu.
S obzirom na to da rast potražnje za naftom sljedeće godine vjerovatno neće biti puno veći od 1 milion barela dnevno, potpuno poništavanje smanjenja opskrbe OPEC+ 2025. “nedvojbeno bi dovelo do vrlo strmog pada cijena sirove nafte, vjerovatno prema 40 dolara po barelu, Henning Gloystein, voditelj energetike, klime i resursa u Eurasia Group, rekao je za CNBC.
Slično tome, viši energetski analitičar MST Marqueea, Saul Kavonic, pretpostavio je da bi, ako OPEC+ smanji rezove bez obzira na potražnju, to “stvarno dovelo do cjenovnog rata oko tržišnog udjela koji bi mogao dovesti naftu do najnižih nivoa neviđenih od Covida”.
Međutim, vjerovatnije je da će se savez odlučiti za postupno raspuštanje početkom sljedeće godine, u usporedbi s punim razmjerom i neposrednim, kažu analitičari. Ako grupa proizvođača nastavi sa svojim proizvodnim planom, tržišni bi se višak mogao gotovo udvostručiti.
Naftni je kartel disciplinirano održavao svoje dobrovoljne rezove proizvodnje, do te mjere da ih je produžio.
U septembru je OPEC+ odgodio planove za početak postupnog vraćanja dobrovoljnih rezova od 2,2 miliona barela dnevno za dva mjeseca u nastojanju da zaustavi pad cijena nafte. Smanjenje od 2,2 miliona bpd, koje je provedeno tokom drugog i trećeg tromjesečja, trebalo je isteći krajem septembra. Početkom ovog mjeseca naftni je kartel ponovno odlučio odgoditi planirano povećanje proizvodnje nafte za još mjesec dana do kraja decembra.
Na cijene nafte utjecao je spori oporavak potražnje iz Kine, drugog najveće svjetske ekonomije i vodećeg uvoznika sirove nafte nakon pandemije Covida. U svom mjesečnom izvještaju objavljenom u utorak, OPEC je snizio prognozu rasta globalne potražnje za naftom za 2025. s 1,6 miliona barela dnevno na 1,5 miliona barela dnevno.
Cijene pod pritiskom također su potpaljene zbog vidljivo preopskrbljenog tržišta, posebice budući da ključni proizvođači nafte izvan OPEC saveza poput SAD-a, Kanade, Gvajane i Brazila također planiraju povećati ponudu, naglasio je Gloystein.
Tržišni je konsenzus da će se iduće godine izgraditi “znatne” zalihe nafte, rekao je energetski strateg Citibanka Martoccia Francesco.
– Ako grupa proizvođača nastavi sa svojim proizvodnim planom, tržišni bi se višak mogao gotovo udvostručiti, dosežući čak 1,6 miliona barela dnevno, rekao je Francesco.
Čak i ako OPEC+ ne ukine rezove, budućnost cijena i dalje je prelomna. Analitičari Citija očekuju da će prosječna cijena Brenta iduće godine iznositi 60 dolara po barelu.
Medvjeđe izglede dodatno potiče nadolazeća administracija novoizabranog predsjednika SAD Donalda Trumpa, čiji povratak neki povezuju s potencijalnim trgovinskim ratom, rekli su analitičari koji su razgovarali s CNBC-jem.
– Ako doista dođe do trgovinskog rata, a mnogi ekonomisti misle da je trgovinski rat moguć, a posebno protiv Kine, mogli bismo vidjeti puno, puno niže cijene, rekla je Kloza iz OPIS-a, prenosi Seebiz.
Trump je također reklamirao politiku “drill baby drill” za američke proizvođače, obećavši da će prepoloviti cijene energije.
VEZANO