Marx.ba
Vrijednost dionica proizvođača čipova porasla je tokom prošle godine jer se na sceni pojavila umjetna inteligencija. No posljednjih sedmica došlo je do značajnog pada vrijednosti tih dionica jer rastuće napetosti između SAD-a i Kine sprječavaju njihov rast.
Prošle sedmice kineski Huawei predstavio je svoj kontroverzni novi telefon Mate 60 Pro. To je dovelo do istrage u SAD o tome kako je kompanija uspjela lansirati telefon nakon što je posljednje četiri godine provela pod američkim restrikcijama, koje su imale za cilj ograničiti pristup 5G tehnologiji. Huaweijev podvig mogao bi značiti da kineska tehnologija napreduje mnogo brže nego što se mislilo, piše CNN.
Taj je razvoj potaknuo dvojicu američkih kongresnika Mikea Gallaghera i Michaela McCaula da apeliraju na Bijelu kuću da dodatno ograniči izvoz tehnologije kineskim tvrtkama.
Angelo Zino, viši analitičar za poluvodiče u CFRA-i, kaže da s najmanje 50 posto vjerovatnosti očekuje da će SAD uvesti više restrikcija na čipove iz Kine. To su loše vijesti za američke kompanije koje su izložene ekosustavu pametnih telefona, kao što su Qorvo i Skyworks Solutions.
CNN je razgovarao sa Zinom o tome šta se događa i što to znači za Wall Street.
– Došlo je do velikog spora između SAD-a i Kine u utrci za umjetnom inteligencijom. Postoji strah da bi se kineska vlada mogla domoći čipova i njihovih mogućnosti preko brojnih proizvođača čipova sa sjedištem u SAD-u. Većina poluvodiča u svijetu uglavnom se proizvodi u Tajvanu i Koreji, a Kina je pokušavala povećati njihovu proizvodnju u posljednjih nekoliko godina, kažer Zino.
Otprilike trećina svjetskih elektroničkih uređaja već se sklapa u Kini u firmama poput Foxconna, koje sada povećavaju svoje kapacitete i za proizvodnju čipova i u tome su vrlo uspješne. Naručili su značajnu količinu opreme iz SAD koju su proizvele firme poput Applied Materials kako bi povećali svoj kapacitet i izloženost u industriji poluvodiča, a sada razvijaju neke čipove visoke tehnologije unatoč nekim zabranama i carinama koje je uvela američka administracija u posljednjih nekoliko godina.
– Huawei novi pametni telefon koristi interno razvijen i vrlo moćan čip koji proizvodi Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC), kineska ljevaonica poluvodiča u djelomičnom državnom vlasništvu. Vjeruje se da SMIC ima alate za razvoj vrlo naprednih 5G čipova za telefone, a to zabrinjava dužnosnike američke vlade jer žele zadržati prednost u razvoju napredne tehnologije. Ovaj čip je još uvijek inferioran u odnosu na novi iPhone, ali je i dalje zabrinjavajući, naglašava Zino.
Američki dužnosnici žele znati je li Huawei napravio ovaj uređaj na pošten način. Jesu li stvarno uspjeli stvoriti ovaj uređaj bez korištenja zabranjenih komponenti? Ograničene su informacije o tome što se tačno nalazi u ovom uređaju, ali kada pogledate mogućnosti koje ima, pojavljuju se logična pitanja. Čak i ako je sve to napravio Huawei na pošten način, koristeći samo komponente razvijene u Kini, to također izaziva zabrinutost jer to znači da kineska tehnologija napreduje mnogo brže nego što smo mislili. To znači da bi američka vlada mogla dodatno povećati ograničenja čipova za Huawei i SMIC.
– Dugoročno, ovo je vjerovatno dobra stvar za vodeće proizvođače poluvodiča poput Nvidije i Qualcomma. Ovo su najnaprednije kompanije koje pokreću inovacije. Pomoći će im ako američka vlada nametne neka ograničenja Kini kako bi usporila tempo inovacija u njihovoj lokalnoj proizvodnoj industriji. Ali postaje izuzetno teško reći kakve će implikacije biti u sljedećih šest mjeseci. U tom slučaju vjerovatno će posljedice biti negativne, poručio je Zino.