Marx.ba
Stabilan rast nafte potaknuo je nagađanja da bi cijene mogle doseći 100 dolara po barelu ako trenutni tržišni uvjeti potraju.
West Texas Intermediate futuresi trgovali su se iznad 86 dolara dok je Brent (BZ=F) porastao iznad 91 dolar po barelu, njihove najviše nivoe od oktobru. Međunarodni referentni terminski ugovori porasli su više od 1 posto u prethodnoj sesiji, zatvorivši se iznad ključne razine od 90 dolara usred znakova eskalacije na Bliskom istoku.
– Postoji mnogo geopolitičkih razloga za zabrinutost zbog rizika opskrbe, rekao je Claudio Galimberti, viši potpredsjednik Rystad Energyja, za Yahoo Finance o trendu rasta cijena nafte.
– Stoga bih rekao da troznamenkaste cijene nafte u ovom trenutku nisu tako daleko. I ovdje bismo sigurno mogli završiti u sljedećih nekoliko mjeseci, dodao je.
Galimberti ističe nastavak smanjenja proizvodnje zbog naftnog saveza OPEC+ i ukrajinske napade dronovima na ruske rafinerije kao glavne katalizatore koji guraju cijene prema 100 dolara u sljedećih nekoliko mjeseci.
– Rusija je veliki proizvođač nafte. Dakle, u trenutku kad imate potencijalno 500.000, ili milion barela dnevno pod privremenim utjecajem — tada možete vidjeti kako cijene nafte potencijalno rastu za još 5, 10 dolara, a onda ste troznamenkasti, rekao je Galimberti.
Da budemo sigurni, analitičar primjećuje da bi veliki rezervni kapaciteti, ili mogućnost pumpanja više nafte na Bliskom istoku, mogli pomoći u zadržavanju cijena.
Prošlog mjeseca Rusija je rekla da će produbiti smanjenje proizvodnje, što je navelo analitičarku JPMorgana Natashu Kanevu da razmišlja o tome kako će sirova nafta Brent dosegnuti 100 dolara po barelu do septembra.
– Po nominalnoj vrijednosti i pod pretpostavkom da nema reakcije politike, ponude ili potražnje, akcije Rusije mogle bi gurnuti cijenu nafte Brent na 90 dolara već u aprilu, dosegnuti sredinu od 90 dolara do svibnja i blizu 100 dolara do rujna, napisali su Kaneva i njen tim u bilješci prošle sedmice.
Ipak, Kaneva očekuje da će se cijene Brenta kretati na 90 dolara do maja i 85 dolara u drugoj polovici godine jer bi protumjere stupile na snagu ako cijene postanu previsoke. Na primjer, SAD bi mogao odlučiti osloboditi opskrbu iz svojih strateških rezervi nafte, Rusija bi mogla odlučiti zadržati svoj izvoz na sadašnjem nivou ili bi moglo doći do smanjenja potražnje.