Marketing X Business

Sve ima cijenu pa i olimpijske medalje: Mnogi su se odrekli prestižnog odličja

N. D.

Ovensove medalje dostigle visoku cijenu (Izvor: The Times)

Neki bivši olimpijci pribjegli su prodaji svojih medalja zbog finansijskih poteškoća ili zarad prikupljanja novca koji bi kasnije dali u dobrotvorne svrhe.

Naime, srebrna medalja iz streljaštva sa Olimpijskih igara u Parizu 1900. godine, gdje je učestvovalo 997 sportista, prodata je za 1.283 dolara. Manifestacija se održavala od 14. maja 1900. do 28. oktobra iste godine, a na njoj je učestvovalo 975 muškaraca i samo 22 žene.

Vrijedne kovanice

Tu je i bronzana medalja sa Zimskih olimpijskih igara 1956. godine (Kortina d’Ampeco), održanih u Italiji prije više od pola vijeka, prodata za 3.750 dolara.

Ako se osvrnemo na prve moderne Olimpijske igre u Atini, iz 1896. godine, tada se za prvo mjesto u nekoj disciplini dobijala srebrna medalja, jer još nije bilo zlatnih. Prema podacima „RR Auction“ iz Bostona, kuće koja stoji iza tri prodaje, medalje su kupljene za 180.111 dolara.

Iako njihova sentimentalna vrijednost može biti neprocjenjiva za sportiste koji svoje osvojene medalje nose oko vrata, one, ipak, pronalaze svoj put do zalagaonica i aukcijskih kuća. Kolekcionari ih posmatraju kao rijetke, vrijedne kovanice. Ipak, nema ih previše na tržištu.

Ne morate biti Calleb Dressel, američki plivač, koji je osvojio pet zlatnih medalja u Tokiju 2020., da biste sakupili medalje. Desetine bivših olimpijaca godinama su pribjegavali prodaji svojih medalja, a motivi za to su razni – neki su kao razlog naveli finansijske teškoće, dok su drugi riješili da novac od prodaje medalje daju u dobrotvorne svrhe.

Nekadašnja košarkaška zvijezda i legenda kluba Boston Seltiksa Bill Russel koji je preminuo prošle godine, stavio svoju zlatnu medalju s Olimpijskih igara iz 1956. godine – kada je bio kapiten američke košarkaške reprezentacije – na aukciju prije nekoliko godina.

– Odlučio sam da prodam većinu svoje kolekcije, rekao je tada Rasel uz napomenu da će u prodaju ne samo medalje, već i neko od NBA prstenja i suveniri, a da će dio prihoda otići dobrotvornoj organizaciji Mentor, koju je suosnovao.

Imena olimpijaca

Njegovi aktikli na aukciji su sakupili čak 7,4 miliona dolara.

Stručnjaci za aukcije kažu da su imena olimpijaca, uklesana na medaljama, veoma važna, kao i okolnosti povezane sa podvizima sportista. Naime, zlatna medalja koju je osvojio „neidentifikovani član američkog košarkaškog tima 1984. godine prodata je za 83.188 dolara.

Iz „RR Auction” kažu da je to lijepa suma, ali tek djelić od skoro 1,5 miliona dolara koje je kolekcionar platio 2019. za jednu od četiri zlatne medalje koje je osvojio Jesse Owens na Ljetnim igrama 1936. u Berlinu.

Osim porijekla, imena i historije stanje predmeta takođe igra važnu ulogu u njihovoj cijeni. Na primjer, da li imaju svoju originalnu traku, da li su došle s koferom… Nisu na svim olimpijskim medaljama ugravirani nazivi sporta za koji su dobijene, za šta aukcionari kažu da im može smanjiti vrijednost.

U Tokiju, posljednjoj održanoj Olimpijadi recimo, zlatne medalje koje su osvojili sportisti pretežno sadrže više srebra nego zlata, ono čini oko šest grama od ukupne težine od 556 grama, prema Međunarodnom olimpijskom komitetu.