Marketing X Business

Sve više se putuje, brojke gotovo nadmašuju period prije pandemije

Marx.ba

(Foto: Ilustracija)

Oko 1,1 milijarda turista putovala je u inozemstvo u prvih devet mjeseci 2024., što je 13 posto više nego u isto vrijeme 2023. i oko dva posto manje nego pretpandemijske 2019. godine, čije će brojke dostići i premašiti u nekim regijama do kraja 2024., izvijestili su u srijedu iz UN Tourisma.

Pozivajući se na novo izdanje Svjetskog turističkog barometra, UN Tourism (Svjetska turistička organizacija pri UN-u) ističe da do kraja ove godine očekuje potpuni oporavak globalnog turizma od pandemijske krize, unatoč i dalje ponegdje teškim ekonomskim, geopolitičkim i klimatskim izazovima.

Barometar je već za prvih devet mjeseci pokazao oporavak većine svjetskih regija, u kojima je broj dolazaka turista veći nego 2019., kao i “izvanredne rezultate u smislu prihoda od međunarodnog turizma, pri čemu većina destinacija za koje su dostupni podaci ostvaruje dvoznamenkasti rast u usporedbi s 2019. godinom”.

Glavni sekretar UN Tourisma Zurab Pololikashvili komentira da je snažan rast prihoda od turizma “izvrsna vijest za ekonomije širom svijeta, jer turistička potrošnja raste i više od broja dolazaka, što direktno utječe na milione radnih mjesta i malih poduzeća u turizmu, pridonoseći platnim bilancama i poreznim prihodima mnogih ekonomija”.

– Ukupno 35 od 43 zemlje s dostupnim podacima o primicima premašilo je vrijednosti prije pandemije u prvih osam do devet mjeseci 2024., a mnoge su prijavile i dvoznamenkasti rast u usporedbi s 2019. (u lokalnim valutama), u većini slučajeva znatno iznad inflacije, naglašava UN Tourism.

Među najboljima u pogledu zarade bila je Srbija, gdje su se primici više nego udvostručili u usporedbi s istim mjesecima 2019., zatim Pakistan s porastom prihoda od turizma za 64 posto, Rumunija sa 61 posto, Japan s oko 60 posto više, Portugal s 51 posto više, a Nikaragva i Tanzanija sa po 50 posto više tih prihoda.

Turska je izvijestila o 41 posto višim prihodima, Francuska 27 posto, a u Španiji je taj prihod porastao za 36 posto te Italiji za 26 posto i to najviše zbog velikog broja stranih turista.

SAD, kojeg UN Turism naziva najvećim svjetskim zarađivačem od turizma, u devet ovogodišnjih mjeseci ostvario je rast prihoda od stranih turista od sedam posto u odnosu na one iz 2019., iako su dolasci stranih turista još za par postotaka ispod te godine.

Prema svjetskim regijama, Evropa se i u 2024. nametnula kao najtraženija za putovanja, pa je i najviše pridonijela brojkama, ali i oporavku turizma od pandemije, jer ju je posjetilo jedan posto više stranih turista nego 2019. u prvih devet mjeseci. To je značajno s obzirom na njen udio u ukupnim dolascima. Time je, kao i Afrika sa šest posto više dolazaka, već premašila rezultate iz 2019. godine.

Bliski istok je posjetilo 29 posto više stranih turista nego 2019., što je i najveći porast, ali na manjoj “bazi” nego u Evropi i Africi, dok su Amerike dostigle 97 posto predpandemijskih međunarodnih turističkih dolazaka. Azija i Pacifik još zaostaju za 2019. oko 15 posto, što je znatno bolje od 2023. kada je taj zaostatak bio oko 34 posto.

Za ljetnu sezonu u sjevernoj hemisferi iz UN Tourisma napominju da je bila jaka, s dolascima stranih turista u trećem tromjesečju koji su na 99 posto rezultata iz istog perioda 2019. godine.

Među destinacijama s više dolazaka stranih turista do kraja septembra 2024. nego 2019. godine izdvajaju se Katar, s čak 141 posto više dolazaka, Albaniju s porastom od 77 posto, Saudijsku Arabiju sa 61 posto više te Curaçao s 48 posto više, Tanzaniju s 43 posto više te Kolumbiju i Andoru, obje s po 36 posto više nego 2019. godine, piše Tportal

VEZANO

U oktobru 135 hiljada turista u FBiH, 12 posto više u odnosu na isti mjesec prošle godine