Marketing X Business

TikTok pod američkom (polu)kontrolom: Ko će kupiti tih 50 posto

Marx.ba

(Foto: Ilustracija)

Prijedlog predsjednika Donalda Trumpa za TikTok uključuje stvaranje zajedničkog biznisa u omjeru 50/50 između trenutnog kineskog vlasnika ByteDancea i još neodređenog američkog subjekta.

Konkretni detalji ovog prijedloga zasad su vrlo nejasni, ali potencijalnih kupaca ne manjka. Nije precizno definirano podrazumijeva li se pod time direktno vlasništvo američke vlade, vlasništvo američke kompanije ili grupe ulagača, ili pak određena kombinacija državnog i privatnog vlasništva. Trump je izjavio kako je njegova početna zamisao zajednički pothvat između sadašnjih i/ili novih vlasnika, pri čemu bi SAD dobio 50-postotnu poziciju u saradnji s odabranim kupcem, prenosi Bug.

Ovakav 50/50 pristup, posebno nakon izjave Ministarstva vanjskih poslova Kine, označava značajan zaokret u odnosu na prijašnje zahtjeve za potpunom zabranom platforme. Sljedeći korak je naći one koji će uložiti tih američkih 50 posto, ako već nije sve dogovoreno iza zatvorenih vrata.

Prijedlog ne specificira ko bi kontrolirao TikTokov algoritam, što je ključni aspekt funkcionalnosti aplikacije i središnje pitanje nacionalne sigurnosti. Ako ByteDance nastavi razvijati algoritam u Kini, upitno je bi li ovakav zajednički pothvat riješio sigurnosne probleme koji su prvotno doveli do zabrane.

Nekoliko ključnih tačaka prijedloga ostaje nedefinirano: usklađenost s postojećim zakonom koji zahtijeva potpuno odvajanje od ByteDancea, način rješavanja problema nacionalne sigurnosti vezanih uz pristup podacima i manipulaciju sadržajem, hoće li kineska vlada odobriti takav dogovor te pravna osnova za Trumpovu provedbu ovog prijedloga putem izvršne odluke.

Ne manjka imena koji su se dosad javno istupili kao potencijalni kupci ili se ozbiljno na njih računa. Lista nikako nije konačna, jer bi bilo teško očekivati da se u takvu dobru priliku ne uključe neki članovi uže Trumpove obitelji, koji zasad nisu iskazali interes.

Frank McCourt, milijarder iz područja nekretnina i nekadašnji vlasnik Los Angeles Dodgersa, predao je službenu ponudu putem svoje organizacije Project Liberty. Njegova inicijativa pod nazivom “The People’s Bid for TikTok” okuplja i Kevina O’Learyja, poznatog po ulozi investitora u emisiji Shark Tank. Ponuda od 20 milijardi dolara ne uključuje TikTokov algoritam. Grupa namjerava pretvoriti TikTok u platformu otvorenog koda, već je osigurala financijsku potporu te razvila potrebnu tehničku infrastrukturu. Prijedlog je, prema navodima, dobio podršku članova trenutne Bidenove i nadolazeće Trumpove administracije.

Steven Mnuchin, bivši američki ministar finansija, objavio je plan okupljanja investicijske grupe za preuzimanje TikToka. Mnuchin nije iznio pojedinosti o mogućim članovima grupe ni procjenu vrijednosti platforme. Njegova uključenost u projekt izazvala je određene rasprave s obzirom na njegovu prijašnju ulogu u pitanjima vezanim uz TikTok tokom mandata ministra finansija.

Bobby Kotick, donedavni izvršni direktor Activision Blizzarda, također je zainteresiran za kupovinu TikToka. O toj je mogućnosti navodno razgovarao sa suosnivačem ByteDancea Zhang Yimingom i čelnim čovjekom OpenAI-ja Samom Altmanom. Kotickovi dugogodišnji poslovni kontakti u Kini mogli bi biti prednost, no i dalje nije poznato tko bi finansijski podržao posao vrijedan između 30 i 100 milijardi dolara.

Perplexity AI, mlada kompanija koja razvija tražilicu temeljenu na umjetnoj inteligenciji, predložila je spajanje s američkim dijelom TikToka i investicijskim fondom New Capital Partners, u čijem su vlasništvu, piše Bug.

VEZANO

Prvi mobiteli na svijetu koji mijenjaju boju ovisno o temperaturi