Š.M.
Jako je malo onih kojima je povratak s godišnjeg odmora bezbolan, posebno kada je u pitanju ljeto. Osim što sa sobom nosi visoke temperature i teške vrućine, ljeto uvijek povezujemo sa suncem i morem. I dok jedni pričaju o vitaminu D koji nam daje sunce i time hrani naše tijelo, drugi će naglasak staviti na popularni “vitamin sea” koji nam daje more i time hrani našu dušu.
Neovisno o vrsti posla koji obavljate, radni stres se javlja kod velikog postotka ljudi. Čak i kada je u pitanju posao koji volite, s vremenom će se pojaviti određene prepreke koje će prelaziti vaše psihološke kapacitete izdržljivosti.
Nažalost, u mnogim situacijama dolazi do burnout sindroma, zato što je slobodnih dana i vremena za odmor često premalo.
Stručnjaci naglašavaju da bi bilo poželjno koristiti vrijeme nakon posla za aktivnosti koje uopće nisu povezane s poslom kako bi se osoba psihički distancirala od poslovnih obaveza i radnog stresa s kojim se susreće svaki dan. Preporučuju se opuštajuće aktivnosti kao što su šetnja, vježbanje, ples, čitanje, druženje itd.
Naučna istraživanja već neko vrijeme pokušavaju dokučiti na koji način ljeto, sunce i more doprinose kvaliteti života s obzirom na to da mnogi svoje slobodne dane čuvaju upravo za to doba godine. Dok je za sunce već prilično jasno kako djeluje na organizam putem vitamina D, psihologija mora još uvijek prolazi kroz razne vrste naučnih studija, navodi protal krenizdravo.dnevnik.hr.
U istraživanjima se pokazalo da boja, kretanje i veličina mora djeluju umirujuće na mozak i cijeli nervni sistem, a veliki broj ljudi je potvrdio da im plava boja izaziva osjećaje smirenosti i relaksacije. Gledanje morskog kretanja na neki način mijenja frekvenciju moždanih valova i uvodi u blago meditativno stanje. Također, promatranje takve ogromne površine plavetnila nas potiče na razmišljanje o svrhovitosti i smislu zbog shvaćanja vlastite veličine u odnosu na svijet koji nas okružuje.
Međutim, ispostavilo se da se, kad je u pitanju psihologija mora i sunca, javlja i placebo efekt. Psiholozi smatraju kako smo uvjetovani da o plaži razmišljamo kao o mirnoj i opuštajućoj. Stoga i očekujemo da ćemo se, kada odemo na plažu, opustiti i odmoriti. Čini se da na tome možemo djelomično biti zahvalni i brojnim filmovima i televizijskim emisijama koje gotovo svaku scenu na plaži prikazuju kao izuzetno mirnu, opuštajuću i zabavnu.
Također, za bolji i kvalitetniji odmor stručnjaci savjetuju bijeg od tehnologije te svjesnost vlastitih osjetila. Umjesto na ometajuće zvukove obavijesti s društvenih mreža, radije se usredotočite na to kako vam sunčeve zrake svojom toplinom ispunjavaju tijelo, kako vam pijesak miluje noge te kako vam morski zrak širi i puni pluća ljetnom vedrinom.