Marketing X Business

„Zeleni rast“ zemalja sa visokim emisijama nije dostigao cilj

Marx.ba

(Izvor: Jashow)

U revolucionarnoj studiji objavljenoj u časopisu The Lancet Planetari Health, stručnjaci su podigli uzbunu zbog navodnog „zelenog rasta“ koji su postigle zemlje sa visokim dohotkom.

Suprotno političkim tvrdnjama, istraživanje otkriva da su trenutne strategije ovih zemalja orijentirane na rast drastično nedovoljne da ispune klimatske ciljeve navedene u Pariskom sporazumu, što na kraju dovodi u pitanje globalne napore u borbi protiv klimatskih promjena, prenosi Anadolu Agency.

Studija, koja je ispitivala napore za smanjenje emisija u 11 zemalja sa visokim učinkom između 2013. i 2019. godine, otkrila je da su njihova prosječna godišnja smanjenja emisija tokom ovog perioda iznosila samo 1,6 posto.

Prema sadašnjim kretanjima, ovim nacijama bi u prosjeku trebalo više od dva vijeka da dovedu svoje emisije blizu nule.

Da bi se uskladile sa ciljevima Pariskog sporazuma i ostale u okviru svog poštenog udela u globalnom udjelu ugljenika, ove zemlje bi morale da postignu stope smanjenja od 30 posto godišnje do 2025.

Razlika između postignutog smanjenja emisija i smanjenja emisija u skladu sa Parizom je zapanjujuća, stavljajući svijet u opasnost od katastrofalnih klimatskih promjena. Čak i zemlja sa najboljim učinkom među 11, Velika Britanija, je u značajnom zastoju.

Velika Britanija bi morala da poveća stopu smanjenja emisije pet puta, sa prosječnih 3,1 posto godišnje (2013-2019) na 16 posto godišnje do 2025. godine, samo da bi ispunila svoje obaveze.

Druge zemlje se suočavaju sa još zastrašujućim izazovima.

Belgija, Australija, Austrija, Kanada i Njemačka bi morale da ubrzaju svoje smanjenje emisija za više od 30 puta u poređenju sa njihovim učinkom između 2013. i 2019. godine.

Ovi nalazi osporavaju popularni narativ o „zelenom rastu“ koji slave političari i mediji, što sugerira da se ekonomska ekspanzija može uskladiti sa klimatskim ciljevima.

Studija pokazuje da je težnja za ekonomskim rastom u zemljama sa visokim dohotkom suštinski u suprotnosti sa međunarodno dogovorenim klimatskim ciljevima.

Prema riječima glavnog autora studije, Jefima Vogela, sa Univerziteta u Lidsu, „nema ničeg zelenog u ekonomskom rastu u zemljama sa visokim dohotkom”.

Osnovni argument koji je izneo Vogel je da je nastavak ekonomskog rasta u zemljama sa visokim dohotkom u suprotnosti sa ciljevima sprečavanja katastrofalnog klimatskog sloma i podržavanja principa pravičnosti koji čuvaju razvojne izglede nacija sa nižim prihodima.