Marketing X Business

Ekonomski forum BiH: Plan rasta na putu prema EU i implementacija pakta za budućnost

Marx.ba

(FOto: Ekonomski fakultet UNSA)

Univerzitet u Sarajevu – Ekonomski fakultet organizuje deveti Ekonomski forum Bosne i Hercegovine, koji će biti održan 22. oktobra 2024. godine s početkom u 10 sati, u Bošnjačkom institutu – Fondacija Adil Zulfikarpašić, Sarajevo.

U fokusu Ekonomskog foruma BiH 2024 je plan rasta i razvoja zemalja Zapadnog Balkana na putu ka Evropskoj uniji uz implementaciju Pakta za budućnost, koji se temelji na principima održivog razvoja, inkluzivnosti i regionalne saradnje, a posebno je fokusiran na jačanje institucionalnih kapaciteta, unapređenje poslovnog okruženja, te poboljšanje životnog standarda građana.

Ovogodišnji Forum će okupiti ugledne predstavnike međunarodnih organizacija (UN, EU), državne zvaničnike iz različitih zemalja regije i stručnjake iz oblasti održivog razvoja i ekonomije. Njihovo učešće je ključno za razmatranje glavnih tema Foruma: integracije u EU, jačanja ljudskih kapaciteta, institucionalnih reformi i finansiranja održivog razvoja. Uvidi i ekspertiza ovih učesnika bit će od vitalnog značaja za podsticanje saradnje i oblikovanje efikasnih strategija za budućnost Bosne i Hercegovine.

Uvodni govornici ovogodišnjeg Foruma su:

  • Zlatko Lagumdžija, stalni predstavnik Bosne i Hercegovine pri Ujedinjenim nacijama (UN)
  • Maurizio Massari, stalni predstavnik Italije pri Ujedninjenim nacijama
  • Ivana Živković, zamjenica glavnog sekretara Ujedinjenih nacija, zamjenica administratora i direktorica Regionalnog ureda za Evropu i Zajednicu neovisnih država Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP)
  • Aurelie Valtat, šefica Sekcije za europsku integraciju, politička i ekonomska pitanja Evropske unije u Bosni i Hercegovini
  • Jasmina Selimović, guvernerka Centralne banke Bosne i Hercegovine

Ekonomski forum BiH 2024 je organizovan u saradnji sa Ujedinjenim nacijama (UN), Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), Fondacijom Društva zajedničkih vrijednosti, Nizami Ganjavi međunarodnim centrom (NGIC), Mrežom rješenja za održivi razvoj Zapadnog Balkana (WB SDSN) i Bošnjačkim institutom – Fondacijom Adil Zulfikarpašić.

VEZANO

MoBizz konferencija: Snažna ekonomija ključ je napretka države