N. Demirović
Imamo novog fudbalskog selektora Mehu Kodru i imamo šanse da se kroz baraž Lige nacija dokopamo Evropskog prvenstva, ali još uvijek nemamo dom fudbalske reprezentacija Bosne i Hercegovine, nemamo nacionalni stadion.
Kada ćemo ga imati ne zna se, a na ruku na srce neće to biti nimalo lagan, a ni jeftin zadatak.
Primjera radi jedan nedavno otvoreni stadion mogao bi biti dobar putokaz. U Osijeku je završena izgradnja stadiona kapaciteta 13.005 sjedišta koji se nalaze ispod 20.000 kvadratnih metara krova. Sve izgleda fantastično, a izgradnja je trajala četiri godine i uloženo je 80 miliona eura. Istina, nije nacionalni stadion, ali je svakako dobar reper.
S druge strane komšiluka u Srbiji uveliko su napravljeni planovi. Nacionalni stadion će zauzimati površinu od 32 hektara, a kapacitet bi trebalo da bude oko 55.000 mjesta, uz mogućnost dodatnih i privremenih mjesta zbog ispunjavanja kriterija koje propisuju FIFA i UEFA za velike i značajne fudbalske događaje.
Prema procjenama, stadion trebalo bi da bude završen do početka ili polovine 2026. godine.
Početak njegove izgradnje odgodila je prije nekoliko godina i pandemija koronavirusa, a posljednjih godina je procjena o krajnjem trošku drastično porasla, pa su procjene isprva govorile oko 250 miliona eura, a u januaru ove godine je procijenjeno da će koštati čak 540 miliona eura.
Jasno, po broju gledalaca, za Bosnu i Hercegovinu bi trebao nešto veći stadion nego u Osijeku, ali sigurno manji od onog planiranog u Srbiji, pa prema tome treba gledati i troškove.
Iako se kod nas puno govori i gradnji ovakvog stadiona, jasno je da se stvari trebaju postaviti tako da objekat ili niz objekata budu samoodrživi i u svom kompleksu imaju sadržaje koje donose prihode.
Sada postoje i dileme gdje bi se pravio stadion koji će bar prema najavama iz Nogometnog saveza BiH biti njihov projekat što jasno govori da bi novac stigao iz UEFA i FIFA.
Načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić u maju je objavio da će stadion biti izgrađen u naselju Rajlovac.
– “Općina Novi Grad Sarajevo već je izdala urbanističku saglasnost za izgradnju stadiona IV kategorije kapaciteta 32.000 gledalaca na lokalitetu Rajlovca. Većina zemljišta potrebnog za izgradnju je u već državnom vlasništvu. Danas je postignut načelni dogovor da općina u saradnji sa Vladom KS do kraja ove godine osigura sredstva za potpuno rješavanje imovinsko pravnih odnosa i izradu glavnog projekta“, napisao je Efendić.
Međutim, od maja do danas čini se da NS BiH ima i druge lokacije na koje je bacio oko. Prije svega pominje se stadion Koševo.
– “Činjenica jeste da sam obavio niz sastanaka sa zvaničnom delegacijom Nogometnog saveza naše zemlje sa ciljem lobiranja da se upravo na Koševu gradi nacionalni stadion, obzirom da su skoro sve sarajevske općine iskazale tu namjeru, pa čak i neki drugi gradovi u Federaciji BiH. Mislim da bi bilo ispunjenje sna svih nas navijača Sarajeva i reprezentacije BiH, da upravo na Koševu izgradimo moderan, evropski stadion na kojem ćemo gledati i utakmice našeg kluba, ali i naše reprezentacije. Sarajevo to zaslužuje”, poručio je ovih dana načelnik sarajevske Općine Centar Srđan Mandić.
Sve u svemu interesa ima… NS BiH traži lokaciju, pa se nadati da su i milioni spremni (desetine miliona neće biti dovoljne), ali nikako se ne treba nadati da će sve ići glatko. Najbolji primjer je rekonstrukcija terena u BiH, kada je kasnilo sve što je moglo kasniti.