Marketing X Business

Lavanda, biljka divne arome, a ujedno i snažan lijek

Š.M.

healthline.com

Biljka nježnog mirisa omiljena zasigurno je omiljena svima u ljetnim mjesecima. Plaže prepune proizvoda od lavande zaštitni su znak svakog primorskog područja. Ova biljka, osim ugodnog mirisa i arome, posjeduje i različita ljekovita svojstva.

S tim u vezi, lavandino ulje posjeduje svojstva koja su korisna za ublažavanje tegoba povezanih s reumatizmom te za podršku u raznim situacijama, posebno kod problema s kožom i glavoboljom.

Naziv “lavanda” dolazi od latinske riječi “lavare”, što znači “prati”. Ovaj naziv je dobila zato što se koristila u kupkama, za pranje lica te kao miris i ljekovita komponenta u vodi za pranje rublja. Hildegard od Bingena prva je spomenula njezine ljekovite učinke u 12. stoljeću. U skladu s narodnom medicinom, lavanda posjeduje mnoge ljekovite osobine. Primjenjuje se za higijenske svrhe, kao sastojak kupki, toaletnih vodica, za odbijanje moljaca te u liječenju raznih bolesti. Čaj od lavande pomaže kod raznih stanja:

  • Smiruje grčeve u želucu, crijevima te mišićima; kao antispazmodik se koristi i za olakšavanje dišnih problema poput astme, kašlja, upale porebrice i pluća,
  • Blagotvorno djeluje na bolesti žuči, potičući njezinu funkciju i olakšavajući protok žuči,
  • Smanjuje nadutost i potiče rad želuca,
  • Snizuje povišenu tjelesnu temperaturu,
  • Djeluje povoljno na živčane bolesti poput histerije,
  • Olakšava lupanje srca te navale krvi u glavu, migrene i nesvjestice,
  • Pruža olakšanje kod prehlade, gripe, nazeba i drugih respiratornih problema,
  • Potiče funkcije jetre, pomažući u uklanjanju toksina iz organizma.
  • Liječi razne kožne bolesti, čisti kožu lica i tijela, ublažava psorijazu te poboljšava ten i teksturu kože.
  • Olakšava nesanicu, glavobolje, migrene i jaka uzbuđenja; jastučić s lavandinim cvjetovima pomaže kod spavanja.
  • Eterično ulje lavande posjeduje niz ljekovitih svojstava, uključujući antiseptičko, analgetsko, antigljivično, protuupalno, antispazmodično, dezinficijensno, srčano-tonično, regenerativno i sedativno djelovanje.

Lavandino ulje također ima antireumatska svojstva koja se manifestiraju primjenom ulja na bolna mjesta te putem kupki s dodatkom lavande. Ovo ulje također olakšava migrene i glavobolje. Nekoliko kapi ulja lavande može se staviti i na komadić šećera kako bi se smirili osjećaji prevelikog uzbuđenja ili tjeskobe.

U okviru aromaterapije, lavanda se koristi za kupke, masaže, inhalacije i obloge te pruža olakšanje kod artritisa, mišićnih bolova, bronhitisa, ekcema, gljivičnih infekcija, gripe, ugriza insekata, visokog krvnog pritiska te za jačanje imunološkog sistema.

U gastronomiji, nježni listovi lavande se koriste kao začin. Oni se mogu koristiti svježi, ali i nakon sušenja. Listovi se koriste u jelima s ribom, kuhanim jelima, različitim umacima i jelima od mesa poput ovčetine. Osušeni listići mogu se dodati u ocat kako bi se dobila aromatizirana tekućina koja se koristi kao začin i terapijsko sredstvo iznutra i izvana.