Marx.ba
Elektronski otpad jedan je od vodećih ekoloških problema u svijetu, a upravo 14. oktobra obilježava se Međunarodni dan e-otpada, koji nas podsjeća na brzi rast elektronskog otpada i naglašava važnost odgovornog upravljanja njime kako bismo očuvali planetu Zemlju.
Elektronski i električni otpad (e-otpad) obuhvata širok spektar proizvoda koji se, nakon upotrebe, bacaju, poput malih i velikih kućanskih aparata kao što su frižideri, usisivači, mašine za pranje posuđa i veša, pegle, peći, koji često završavaju na deponijama, iako se veliki dio materijala iz ovih uređaja može reciklirati.
Svoj doprinos u smanjenju e-otpada kako na globalnom tako i na lokalnom nivou daje i svjetska prehrambena kompanija Nestlé koja je u Bosni i Hercegovini već četvrtu godinu zaredom realizovala edukativno-ekološku inicijativu “Čista umjetnost” s ciljem podizanja svijesti o važnosti recikliranja i ponovne upotrebe otpadnog materijala.
Ovogodišnje izdanje inicijative “Čista umjetnost” bilo je posvećeno digitalnom i elektronskom otpadu, a građani su imali priliku svoj e-otpad, uključujući stare kućanske aparate, odložiti u specijalno označene kontejnere. Ova akcija realizovana je u saradnji sa kompanijama Bingo Retail i Kim Tec Eko čime se dodatno doprinijelo očuvanju okoliša i promovisala važnost pravilnog zbrinjavanja e-otpada.
U kontekstu odlaganja e-otpada, posebno zabrinjava podatak da globalne količine e-otpada rastu čak pet puta brže nego što se recikliraju, prema podacima Instituta Ujedinjenih nacija za obuku i istraživanje (UNITAR). Kućanski aparati čine značajan dio ovih brojki, a njihov rast, uslijed povećane potrošnje i kraćeg roka trajanja, dodatno pogoršava situaciju. Prognoze ukazuju da će ukupna količina e-otpada dostići 82 miliona tona do 2030. godine.
Pozivamo sve građane da se pridruže naporima za očuvanje okoliša i odgovorno odlažu svoje stare kućanske aparate, jer svaki mali korak ka reciklaži vodi ka čišćoj i održivoj budućnosti.