Bloomberg Adria/Š.M
Osiguravajuća društva u Republici Srpskoj mogu u idućem periodu očekivati prolongiranje utvrđenih rokova slobodnog određivanja cijena (premija) osiguranja od autoodgovornosti, odnosno liberalizaciju u oblasti autoosiguranja.
Pored toga, biće proširena nadležnost Zaštitnog fonda Republike Srpske poslovima koji predstavljaju sastavni dio organizovane tranzicije s administrativnog na samostalno utvrđivanje cijena.
Sve to definisano je Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obaveznim osiguranjima u saobraćaju koji je Vlada Republike Srpske usvojila juče.
Ovim zakonom predloženo je da se djelimična liberalizacija cijena u oblasti osiguranja od autoodgovornosti prolongira do kraja 2026. godine, uz mogućnost reagovanja Agencije za osiguranje Republike Srpske po ovom pitanju ukoliko to tržišne okolnosti budu zahtijevale.
U Vladi navode da se u Nacrtu predlaže da Zaštitni fond uspostavi i vodi centralnu elektronsku evidenciju podataka neophodnih za zaključivanje ugovora o osiguranju i rješavanje odštetnih zahtjeva.
“Centralna elektronska evidencija, sa sveobuhvatnim višegodišnjim serijama podataka o karakteristikama osiguranika/vozača, vrstama i tipovima vozila, registarskim područjima i nastalim štetama za višegodišnji period, trebalo bi da omogući preciznije i kvalitetnije utvrđivanje sopstvenih cjenovnika za osiguranje od autoodgovornosti, ali i da doprinese pravičnoj naknadi štete nastale u ovoj vrsti osiguranja”, ističu u Vladi.
Ministarstvo finansija je pripremilo Nacrt zakona uzevši u obzir stavove Agencije za osiguranje, kao regulatornog i nadzornog organa, i inicijative zaprimljene od Udruženja društava za osiguranje Republike Srpske.
Podsjećamo, predsjednik Skupštine Udruženja društava za osiguranje Privredne komore Republike Srpske Bojan Popović ranije je rekao da smatra da trenutno ima mnogo manjkavosti u Zakonu o osiguranju, kao i na tržištu, te najavio da pristupaju izradi novog zakona.
Digitalizacija je neminovan uslov za opstanak i rast svih društava za osiguranje u regiji, pa tako i kod nas. Osiguravajuće kuće je pogodila inflacija te su isplate šteta porasle i, ako nešto ne učinimo, mnoga društva biće u problemu da isplate adekvatan iznos štete, poručio je Siniša Kurteš iz istog Udruženja.
Ukupno 25 osiguravajućih društava posluje u Bosni i Hercegovini (BiH) i lani su naplatili premiju od 881 milion maraka, što je za 7,6 odsto više u odnosu na godinu ranije, dok su istovremeno isplaćene štete rasle za 14,9 odsto i u 2022. godini su iznosile 398,6 miliona KM.