Marketing X Business

Ugalj i dalje dominantan izvor struje: Vjetroelektrane imaju sve veći udio

Marx.ba

(Izvor: Twitter)

Tokom 2022. godine na našoj planeti proizvedeno je 29.165,2 teravat-sati (TWh) električne energije, što je povećanje od 2,3 posto u odnosu na godinu dana ranije.

Iako smatran “prljavim energentom”, ugalj i dalje dominira, i predstavljao je izvor za 35,4 posto globalne proizvodnje struje, dok je na drugom mjestu bio prirodni gas sa 22,7 posto, a na trećem su hidroenergetski izvori sa 14,9 posto.

Energetski institut (EI) je u najnovijem godišnjem statističkom izvještaju izlistao upotrebu energenata u svijetu, i analizirao aktuelne trendove. Riječ je o strukovnom međunarodnom institutu sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu, koji je nastao 2003. godine spajanjem Instituta za energiju i Instituta za petrolej. U izradi statističkog godišnjaka učestvovale su i analitičke kuće KPMG i Kearney.

EI je saopštio da više od tri četvrtine globalne električne energije proizvedene iz uglja potiče iz samo tri zemlje. Riječ je o Kini (53,3 posto globalne potražnje za ugljem), zatim Indiji (13,6 posto) i Sjedinjenim Američkim Državama (8,9 posto).

Od potpisivanja prvog globalnog sporazuma o klimi u japanskom gradu Kjotu 1997. godine, proizvodnja struje iz uglja zapravo je porasla 91,2 odsto zaključno sa prošlom godinom, umjesto da bude smanjena.

– Svedoci smo da i dalje rastu opasni utjecaji klimatskih promjena na svim kontinentima. I uprkos širokom konsenzusu o potrebi dostizanja neto nulte emisije gasova koji izazivaju efekat staklene bašte, u energetskom sektoru ona se i dalje kreće u pogrešnom smjeru, prokomentarisala je predsjednica EI Juliet Davenport.

Ipak, mogu se izvući i neki pozitivni zaključci. U 2022. godini obnovljivi izvori energije, kao što su vjetar, solarna i geotermalna energija, predstavljali su 14,4 posto ukupne proizvodnje električne energije sa izuzetnom godišnjom stopom rasta od 14,7 posto.

Posmatrajući sve izvore energije, vjetroelektrane bilježe ubjedljivo najveću stopu rasta. Nasuprot tome, neobnovljivi izvori energije, oni iz fosilnih i nuklearnih goriva, zbirno su ostvarili samo 0,4 posto, ali sa značajno veće početne pozicije.