Marketing X Business

Trener objasnio šta se događa tijelu ako svaki dan radite kardio trening

Marx.ba

(Foto: Ilustracija)

Kardio trening jedan je od najpoznatijih vrsta fitness treninga, a izvrstan je način za poboljšavanje zdravlja srca, sagorijevanje kalorija i postizanje vitke figure. Međutim, kao i sa svime u životu, kardio trening nije potrebno raditi svaki dan. Učinci kardio treninga na tijelo mogu biti različiti, ovisno o trajanju i intenzitetu vježbanja te o vrsti aktivnosti koju izvodite.

Za Eat This, Not That, trener Seth Forman objasnio je koje su moguće prednosti, a koji nedostaci kardio treninga te koje fizičke promjene možete očekivati ako svaki dan radite ovu vrstu treninga.

Kardio trening najbolje je raditi svega nekoliko puta sedmično, a nakon svakog treninga uzeti pauzu od dana ili dva. U toj pauzi od kardio treninga možete biti aktivni i raditi neku drugu vrstu aktivnosti, ali dopustiti tijelu da se odmori od napora od prethodnog treninga.

Ako ste početnik u kardio treningu, a trčanje vam je glavna aktivnost te trening započinjete s pet do 15 minuta trčanja, Forman ističe kako možete očekivati ove promjene na tijelu: bolni mišići rebara i bol u prednjem dijelu potkoljenica.

– Razlog bolova u rebrima je povećana potreba pluća za širenjem i kontrakcijom izvan kapaciteta koji je potreban u stanju mirovanja, pojašnjava on i dodaje:

– Ta bol je sasvim normalna i dio je procesa prilagodbe na novu vrstu vježbe.

Ako vas sve jako boli, Forman ne preporučuje da pretjerujete s trčanjem, već da odaberete neki drugi način kretanja, poput hodanja. Bilo koja vrsta kretanja može smanjiti bolove, tvrdi on, te ističe kako je vrlo moguće da ćete bol osjetiti i u prednjem dijelu potkoljenica. 

– Kada stopalo dotakne tlo, najčešće to čini udarcem petom. Mišići na prednjem dijelu potkoljenice moraju apsorbirati dva do tri puta više sile prilikom trčanja nego prilikom hodanja. To uzrokuje bol, pojašnjava Froman.

Ističe da je hodanje izvrstan oblik vježbanja koji može pomoći u procesu oporavka kad vas bole potkoljenice.

Trener tvrdi da biste unutar dva mjeseca izvođenja kardio treninga (koji ne radite svaki dan) mogli primijetiti ove promjene: 

  • Smanjenje tjelesne težine.
  • Smanjenje tjelesne masti.
  • Poboljšanje nivoa holesterola.
  • Poboljšanje zdravlja srca.

– Ove prednosti zabilježene su kod svih dobnih skupina, kod muškaraca i kod žena, bilo da se radi o trčanju, biciklizmu ili nekoj drugoj vrsti kardio treninga, pojasnio je za Eat This, Not That.

Kada je u pitanju izvođenje kardio treninga svaki dan, trener savjetuje da budete oprezni.

– Ne trebaju se sve rutine izvoditi svakodnevno. Aerobne vježbe spadaju u tu kategoriju. Primjerice, kod grupa koje su nove u kardio ili aerobnim vježbama, nije zabilježen veći benefit za zdravlje srca ako se vježba više od tri dana sedmjično, pojašnjava on.

Što se tiče tjelesne kompozicije, postoje prednosti povezane s dnevnim aerobnim vježbanjem, ali do određene mjere.

– Ljudsko tijelo postaje jako učinkovito u prilagodbi na zahtjeve koji se stavljaju pred njega, što znači da će se, ako trčite svaki dan, tijelo riješiti svega što smatra nepotrebnim za izvođenje te aktivnosti, dodaje Forman.

Sve to u nekim slučajevima može loše utjecati na tijelo.

– U ovom slučaju gubite masnoću, ali i mišiće. Uz značajno smanjenje mišićne mase, trošit ćete manje kalorija u mirovanju, postat ćete slabiji, povećat ćete rizik od ozljeda i oštetiti srce, zaključuje trener.

Važno je imati na umu da kardio donosi velike koristi za vaša pluća, srce, mišiće, mozak i fizički izgled. Međutim, previše bilo čega nije dobro, pa tako ni kardio-treninga, piše Indexfit.

VEZANO

Tražite zdraviju alternativu šećeru: Isprobajte ovaj začin